Ana Sayfa Havacılık Haberleri Hava Trafik Kontrolörü uyardı, itfaiye aracı ile yolcu uçağının çarpışması son anda...

Hava Trafik Kontrolörü uyardı, itfaiye aracı ile yolcu uçağının çarpışması son anda önlendi

0

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yaşanan olayda, EasyJet’e ait A319 tipi yolcu uçağı kalkış yaptığı Zürih Havalimanı’na iniş takımlarında sorun nedeniyle 16 pistine tekrar iniş yaptı.              ARFF (Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) ekibi, uçakta yaşanabilecek sorun nedeniyle iniş pistine yakın bir yerde beklemeye geçtiler. Uçağın inişi sorunsuz olarak gerçekleştikten sonra, pistte bekleyen iki itfaiye aracı yangın istasyonuna dönüş yaparken  Havalimanları’nda pek benzeri olmayan bir tehlike yaşandı.

Hava Trafik Kontrolörü uyardı

İsviçre Ulaşım Güvenliği Araştırma Kurulu’nun (STSB) 23 Aralık’ta yayınlanan nihai raporunda özetle, “Çağrı işareti Florian 223 olan itfaiye araçlarından biri, EasyJet’in yanından geçerek istasyona dönmek üzere, taksi yoluna girmek isterken yanlış bir manevrayla ,10 pistine doğrudan geçiş yapmak istedi. Aynı anda, Edelweiss Hava Yollarına ait A320 kalkışa geçti. Bu sırada, araç sürücünün kalkışa geçen uçağı fark etmediği ve araçtaki diğer personelin teçhizatını(solunum cihazı) çıkarmakla meşgul olması nedeniyle sürücüyü ikaz edemedi. Edelweiss uçağı Havalimanı Hava Trafik Kontrolörünün uyarısıyla aracı durdurmasından birkaç saniye sonra 10 metre yükseğinden geçtiği tespit edildi. İtfaiye aracı olayın ardından emniyetle  yangın istasyonuna döndü.” ifadeleri yer aldı.

Havalimanı’nda “Ciddi bir olay” yaşandığına işaret edilen ve “İtfaiye aracının yanlış manevrasının, personelin eğitim sistemindeki eksikliklerinden kaynakladığına” dikkat çekilen raporda, pistlerde sürüş emniyeti konusunda itfaiye ekiplerinin “düşük eğitim seviyesinin” giderilmesi yönünde sistem geliştirilmesi, Zürih Havalimanı ARFF (itfaiye) personelinin pistlerde araç sürme konusunda eğitimlerinin sıklaştırılmasını, mevcut prosedürlerin geliştirilmesi, eğitim ve tazeleme kurslarında konuya daha fazla odaklanılmasının altı çizildi.

*

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.