Özel Havajet Lisesi bünyesinde bulunan Uçak Bakım Bölümü Eğitim Laboratuvarı’nda uygulamalı eğitim alan öğrenciler, Fransa’nın Toulouse kentindeki stajdan mutlu döndü

Özel Havajet Lisesi, dünyada bir ilke imza atarak önde gelen uçak üreticilerinden Airbus ile imzaladıkları protokolle öğrencilerine staj imkanı sunuyor. Fransa’nın Toulouse kentinde bulunan Airbus ile gerçekleştirilen protokolle Havajet Lisesi öğrencileri, benzerine zor rastlanan bir staj imkanına kavuşurken, bu anlaşma lise düzeyinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Pratik Kazandılar

Havajet Lisesi öğrencileri, Airbus stajıyla okulda edindikleri teorik bilgileri pratiğe çevirme imkanı buldu. Öğrenciler, havacılık sektörünün önde gelen temsilcisi olan Airbusta edindikleri deneyimler ve dünya standartlarındaki bilgilerle sektöre donanımlı olarak adım atacaklar. Sürekli gelişen havayolu sektöründe istihdam açığının da büyüdüğünü belirten Havajet Lisesi yetkilileri, sektörün yakın gelecekte Türkiye’de dönüm noktası yaşayacağını söyledi.

Havacılık sektöründe yetkin bir elemanın dünyanın her yerinde çalışabildiğini dile getiren yetkililer şu ifadelere yer verdi: “Sektörde yıllık 10 bin eleman açığı yaşanıyor.

2018 yılında bu rakamın 40 bine yükselmesi bekleniyor. THY’de 45 farklı ülkeden pilot çalışıyor.

10 Bin Açık Var

2030 yılında da dünyanın havacılık merkezinin İstanbul olması bekleniyor. Türkiye’de yıllık 115 milyon yolcu transferi gerçekleştiriliyor. Şu anda yapımı devam eden 3’üncü havalimanından tek başına 150 milyon yolcu geçişi yapılması öngörülüyor. Bu durumda havacılık sektörüne eleman yetiştirmek zorundayız.”

Uygulamalı Eğitimle Fark Yaratıyor

Havajet Lisesi bünyesinde yaşama geçirilen Uçak Bakım Bölümü Eğitim Laboratuvarı ile öğrencilere uygulamalı eğitimler veriliyor. Öğrenciler, eğitim laboratuvarında, Airbus A310 ve Boeing 727 uçak motorları ile derste gördükleri kuramsal bilgileri uygulamalı olarak pekiştiriyorlar. Haftanın 3 günü deneyimli eğitmenler eşliğinde laboratuvar dersleriyle sistem parçalarının söküm, takım ve bakımları yapılıyor; benzeri bir laboratuvar İzmir’de bulunmuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.