Ana Sayfa Havacılık Haberleri Havayolu şirketinden cinsel taciz olaylarına karşı ek önlemler

Havayolu şirketinden cinsel taciz olaylarına karşı ek önlemler

0

Taciz olaylarının genellikle akşam ve gece uçuşlarında meydana geldiği ve mağdur olanlar genellikle cam kenarında oturanlar oluyor. FBI rakamlarına göre, uçakta cinsel taciz olaylarının sayısı “endişe verici bir oranda” artıyor.

Mağdurların seyahat sırasındaki karşılaştıkları taciz olayları inişten sonra şikayet konusu olsa da, havayolu şirketi bunun için daha geniş önlemler alıyor.

 Uçuş ekiplerine failler ve mağdurlarla ilişkiler konusunda ek eğitim 

Şirket bu kapsamda uçuş öncesi anonslarda acil durum çıkışları ve oksijen maskeleriyle ilgili zorunlu güvenlik talimatlarına ek olarak, uçuş görevlilerin yolcuların hemen “istenmeyen” davranışları bildirmeleri gerektiğini duyurmasına dikkat çekti.

Alaska Airlines’da bu konuda prosedür değişikliği yaptı.

CNN’in aktardığı habere göre, uçuş ekibi de böyle bir taciz bildirimi aldıklarında neler yapacaklarını konusunda eğitiliyor. Buna göre, fail veya mağdur yolcunun yeri değiştirilecek. Kabin ekibinin öncelikle fail yolcunun buna itirazı ya da saldırgan tutumuyla karşılaştığında  hangi yöntemleri uygulayacağı eğitim programlarına eklendi. Ayrıca kokpit ekibi de tırmanma seviyesinde olsa bile geri dönüş yapabilecek ya da sefer yaptığı havalimanı güvenlik birimlerine olayı rapor edecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.