Çelyabinsk'e düşen meteor

ABD’ye ait askeri istihbarat uydusunun tespit ettiği dev alet topunu inceleyen NASA beklenmedik bir sonuç ile karşılaştı.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl bir meteor atmosfer içinde dev bir patlamaya neden oldu. Patlamanın İkinci Dünya Savaşının sona ermesine sebep olan Hiroşima’ya atılan atom bombasından 10 kat daha güçlü olduğu açıklandı. Hiroşima’ya atılan bombanın patlama gücü geçtiğimiz yüzyılda kayıt altına alınmış en büyük ikinci patlama olarak kayıtlarda yer alıyordu.

Geçtiğimiz yüz yılda yaşanan en büyük patlama ise 2013 yılında Rusya’nın Bering Boğazı’na yakın kenti Çelyabinsk yakınlarında düşen meteora aitti.

NASA tarafından incelenen meteora ait bilgilere göre patlama yer yüzünden sadece 25,6 kilometre yüksekte gerçekleşti. Dev patlama askeri uydular tarafından tespit edilerek NASA durumdan haberdar edildi.

NASA’dan yapılan açıklamada patlamanın yoğun hava trafiğinin olduğu bir bölgede yaşandığı ve o bölgeden uçuş gerçekleştiren hava yolu şirketlerinden pilotların her hangi bir şey görüp görmediği üzerine bilgi istendiği belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.