Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en büyük ilk üç havayolu ve seyahat teknoloji şirketinden biri olan Hitit’in yeni iş ortağı Kanada’dan Air Inuit oldu. 45 yıllık geçmişiyle Kanada’nın en köklü havayolu firmalarından olan Air Inuit, operasyonlarını çok kapsamlı bir teknoloji partnerliği yaptığı Hitit ile sürdürecek. Air Inuit, yazılım çözümleri ihtiyaçları için Hitit’in Crane çözümlerini tercih ederken, Hitit de teknolojisi ile Kanada pazarına girerek, ihracat yaptığı ülkelere bir yenisini daha ekledi.

Dünyanın en büyük havayolu ve seyahat teknolojisi şirketlerinden olan Hitit, Kanada’nın köklü ve saygın havayolu şirketi Air Inuit ile güçlerini birleştirdi. Air Inuit, Hitit’in alanında öncü ve ödüllü yazılım çözümlerini kullanacak. Kanadalı havayolu şirketi, Crane markalı yazılım ürünlerini sistemine entegre etmesi sonrasında, Türk teknolojisi ile operasyonlarını sürdürecek. Yolcu Hizmet Sistemleri (PSS) dışında muhasebe çözümleri için de Hitit’in Crane çözümlerini tercih eden Kanadalı havayolu şirketi, 20 farklı bölgeden 60’a yakın destinasyona uçacak.

Hitit’in yeni ihracat rotası: Kanada

Hitit’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, zengin kültürel mirası ve doğal güzelliklerini korumaya olan bağlılığıyla bilinen bu eşsiz bölgeye hizmet vermekten duydukları heyecanı dile getirirken, şunları söyledi: “Altı kıtada, çok sayıda ülkeye teknoloji ihracatı yapıyoruz. Lakin Air Inuit iş birliği sayesinde ilk defa Kanada semalarında olacağız.”

Hizmet yelpazesine yeni bir ihracat rotası daha eklemenin gururunu yaşadıklarını belirten Karaağaç sözlerine şöyle devam etti: “2024’ün ikinci yarısında tamamlanması planlanan sistem geçişi için ekiplerimiz çalışmaya başladı. Air Inuit’in kurumsal kültürüyle uyumlu ve yüksek yolcu memnuniyetini odağına alan hizmetlerimiz ile yeni partnerimizin hedeflerine ulaşması için en yakın çalışma ortağı olacağız.”

“Hitit’in güçlü teknolojik havayolu çözümleri bizi yeni zirvelere taşıyacak”

Air Inuit Başkanı ve CEO’su Christian Busch da Hitit ile yaptıkları iş birliği hakkında şöyle konuştu: “İnovasyon Air Inuit’in en kuvvetli yönlerinden biridir ve bugün Hitit tarafından sunulan son derece güçlü teknolojik havayolu çözümlerinin bizi yeni zirvelere taşıyacak bir yolculuğa çıkartacağına inanıyor ve bu partnerlikten dolayı çok memnun olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

*

Hitit, Türk Hava Yolları’nda yönetici olarak çalışan Nur Gökman ve Dilek Ovacık tarafından 1994’te kuruldu. Şirketin kuruluş amacı ve havacılığın içinden gelen kurucuların öncelikli hedefi, tamamen yerli sermaye ile çalışıp dışarıya bağımlılıktan kurtulmak ve Türkiye’yi teknoloji ihraç eden bir ülke haline getirmekti. Bu felsefe ile yola çıkan Hitit, başta havayolu şirketleri olmak üzere, havayolu ve seyahat sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere yeni nesil havayolu ve seyahat yazılım çözümleri üretiyor. Sektördeki şirketlerin rezervasyon, biletleme, check-in, yolcu kalkış kontrolü, ekip planlama, sadakat yönetimi, gelir muhasebesi, gider muhasebesi, tarife planlama, operasyon kontrolü, ekip planlama, tur operatörü/charter yönetimi, geniş kapsamlı performans ölçümü ve kargo ihtiyaçlarına Crane markalı yazılım çözümleri ile tek noktadan hizmet sunan Hitit, aynı zamanda hosting ve danışmanlık hizmeti de veriyor. %100 Türkiye’de üretilen havacılık çözümleriyle her yıl milyonlarca insanın seyahat etmesini sağlayan Hitit; Doğu Avrupa’nın En İyi Havacılık Yazılım firması, Avrupa’nın Öncü Yolcu Hizmet Sistem Sağlayıcısı, En İyi Havayolu Raporlama Sistemi, Yılın En Niş Teknoloji Firması, turizm alanında “Türkiye’nin En İyi Sektörel Yazılım Firması”, “Yılın Havacılık Yazılım Kuruluşu” ve “Yılın Havacılık Teknoloji Kuruluşu” gibi birçok ödülün de sahibi. Hitit, 3 Mart 2022 itibarıyla HTTBT koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.