Kanada yönetimi, Türkiye’ye satmadığı Bayraktar Silahlı İnsansız Hava Araçları’nda (SİHA) kullanılan kameraların Ukrayna’ya sağlanacak askeri ve mali yardım kapsamında gönderileceğini açıkladı.

Türkiye’nin ürettiği Bayraktarların kamera ve motorlarını temin eden Kanada, Ermenistan Azerbaycan Savaşı’nda bu araçların kullanılmasından dolayı Türkiye’ye ihracat yasağı getirmişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Kiev’e askeri ve mali yardımda bulunma kararı alan Ottawa yönetimi, Ukrayna’nın da satın aldığı Türk SİHA’larının kamera ihtiyaçlarının karşılanacağını açıkladı.

Hükümetin Ukrayna’ya 50 milyon dolarlık yeni askeri ve insani yardım sağlayacağını duyuran Başbakan Justin Trudeau, bu miktarın bir kısmının Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA’ları için güvenlik kameraları satın almak için kullanılacağını ifade etti.

Türkiye’de üretilen Bayraktar TB2 şu ana kadar Azerbaycan, Ukrayna ve Polonya gibi birçok ülkeye satıldı. 2019’dan beri Ukrayna’nın satın aldığı SİHA’lardan Kiev’in elinde 50 adet bulunuyor. Ukrayna’ya gidecek askeri yardımda bu kameralardan 30 ila 40 adet bulunması öngörülüyor. Fakat bu kameraların ne zaman üretileceği ve Ukrayna’ya teslim edileceği konuları netliğe kavuşmamış durumda.

“Kanada çifte standart uyguluyor”

Nisan 2021’de patlak veren Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşta Bayraktar TB2’ler kullanılmış ve Azerbaycan’ın savaşı kazanmasında önemli rol oynamıştı. Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau ise Azerbaycan’ın SİHA’ları kullanmasının “ne Kanada dış politikası ile ne de Türkiye’nin verdiği kullanım güvenceleri ile örtüştüğünü” ileri sürerek kameraların Türkiye’ye ihracatını durdurma kararı almıştı.

Bir NATO müttefiki olan Türkiye, Kanada’nın kararına sert tepki göstermiş, ambargonun Türkiye ve SİHA müşterileri için ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.