Hollanda’nın, Air France-KLM ortaklığındaki hisselerini Fransa’ya haber vermeden artırması iki ülke arasında gerginlik yarattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, habersiz hisse artışı nedeniyle Hollanda’dan açıklama beklediğini söylerken, Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise Hollandalı mevkidaşı Wopke Hoekstra ile yarın Paris’te bir toplantı yaparak konuyu görüşeceklerini bildirdi.

Bruno Le Maire, basına yaptığı açıklamada, Air France-KLM Genel Müdürü Ben Smith’e olan güvenlerinin tam olduğunu belirtti ve Hollanda hükumetinin Ben Smith’in çalışmalarına fazla müdahale etmemesini istedi.

Hollandalı Bakan, geçen ay, Ben Smith ile yaptığı görüşmede, Air France-KLM şirketinin Amsterdam’da Schiphol Havalimanı’ndan önemli güzergahlara yaptığı uçuşlara müdahale etmemesini istemişti.

Hollanda basınında yer alan haberlerde, Smith’in “kayıtsız” ve “kibirli” davranışlarının “Hollanda hükümetinin, aniden hisse artışı yaparak grup içinde gücünü artırmasında önemli rol oynadığı” yorumu yapılıyor.

Fransa ve Hollanda’nın “güç savaşı”

Fransız basınında çıkan haberlerde, hisse artışına giden Hollanda hükumetinin, “şirketin yönetim kurulundaki ağırlığını artırmak istediği ve bu sayede şirketin özellikle Schiphol Havalimanı’ndan uçuşlara ağırlık vermesini hedeflediği” yorumu yapılıyor.

Hollanda’nın Air France KLM ortaklığındaki hisselerini yüzde 14’e çıkartmasının ardından şirketin hisseleri dün yüzde 11,7 puan düşüş göstermişti. Bugün ise öğle saatleri itibarıyla şirket hisseleri yüzde 2 düşüş gösterdi. Fransa’nın şirkette yüzde 14,3 oranında payı bulunuyor.

Air France ve KLM,2004 yılında ortaklık kararı almıştı. Delta  Hava Yolları ve China Eastern Yolları şirketlerinin de yüzde 8,8’er oranında Air France KLM’de hissesi bulunuyor.

Air France KLM, geçen yıl 100 milyonun üzerinde yolcu taşıyarak, Avrupa’da sivil hava taşımacılığında ilk sırada yer almıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.