HÜRKUŞ’un üretimi sonrasında bilgisizce yapılan en büyük eleştirilerin başında dış görünüşünün pervaneli olması geliyordu. Pır Pır yakıştırması yapılarak ağır eleştirilere hedef olan HÜRKUŞ’un kabiliyetlerini bilmeden adeta 2. Dünya Savaşı uçağı yakıştırması yapanların sayısı hiç de azımsanmayacak düzeydeydi. Ancak HÜRKUŞ ve benzeri “pır pır” uçakların havacılıkta yer aldığı konum giderek genişleyecek gibi görünüyor

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, değişen tehdit algısı, savaş alanlarının yapısı ve ekonomik sebeplerle COIN (Yakın Hava Desteği) filoları kurmayı hedefliyor. Bu filoların düşük maliyetli hafif saldırı uçakları ile kurulması planlanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nden General David Goldfein  Aviation Week’e yaptığı açıklamada bu yaz New Mexico’da bulunan Holloman Hava Üssü’nde farklı ülke temsilcilerinin de katılımıyla çeşitli uçakların yakın hava destek filolarının kurulması amacıyla test edilmesinin söyledi. Testlere hali hazırda Afganistan’da aynı amaçla kullanılan A-29 Super Tucano, AT-6 Wolverine ve Textron tarafından üretilen hafif jet Scorpion’un katılması bekleniyor.

COIN filoları sanıldığının aksine A-10 filolarının görevlerini almaktan ziyade aktif çatışma bölgesinde kullanılan F-15 ve F-16 uçaklarının yerine geçmesi planlanıyor bu kapsamda tahmin edilen ihtiyaç miktarıysa ilk aşamada 300 uçak.

Amerika’da yaşan Türk Özmen ailesinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corp. ve Brezilyalı Embraer üretimi EMB-314 Super Tucano’nun silahlı modeli A-29 Super Tucano’nun saatlik uçuş maliyeti sadece 1000 dolarken A-10 için bu bedel 18 bin dolar F-15C için ise 34 bin dolar. İşletme maliyetleri diğer özelliklerin yanına eklendiğinde COIN filolarının klasik savaş anlayışının dışındaki durumlarda yerine geçmesi düşünülen uçaklarından daha faydalı olduğu sonucunu çıkarmak zor değil.

COIN FİLOSUNUN TEMEL TAŞLARI NE OLACAK

ABD Hava Kuvvetleri COIN filosunun kurulması konusunda belirli öncelikler belirleyerek hareket ediyor. Bunların başında yeni tedarik edilecek uçağın hem tedarik hem de işletme sürecinde ekonomik olması. Yeni tedarik edilecek uçaklar şuan A-10’ların yerine geçmeyecek. Gelecekte A-10’ların emekli edilmesi durumunda COIN filosunun görev tanımı genişletilerek A-10’larca üstlenilen CAS görevlerini yerine getirebilirler ancak ilk aşamada bu planlanmıyor.

COIN FİLOSU İÇİN ABD HANGİ UÇAKLARI DENİYOR

ABD Hava Kuvvetleri COIN filosu kurmak amacıyla 3 farklı uçağın katılması planlanan test uçuşlarına katılacak muhtemel adaylar ise şöyle; Brezilyalı üretici Embraber’in EMB-314 Super Tucano modelinden geliştirilen ve satışını Türk Özmen çiftinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corp’un yaptığı A-29 Super Tucano uçağını deniyor. A-29 Super Tucano ABD Hava Kuvvetleri’ne yabancı bir uçak değil, Afganistan Hava Kuvvetleri için ABD tarafından tedarik edilen uçaklar şuan aktif olarak Afganistan’da Taliban’a karşı kullanılıyor.

Batı bloğu için eğitim uçaklarının atası denilebilecek olan Beechcraft T-6 ailesinin geliştirilmiş ve silahlandırılmış modeli olan AT-6 Wolverine de COIN filosunun aday uçakları arasında yer alıyor. Silahsız modeli uzun süredir ABD tarafından eğitim uçağı olarak kullanılıyor.

COIN filosunun “pır pır” olmayan tek adayı ise Textron firmasınca üretilen hafif saldırı uçağı Scorpion. 2013’de ilk uçuşunu yapan uçak henüz resmi bir müşteri bulabilmiş değil.

Hem A29 Super Tucano hem de AT-6 Wolverine uçakları TUSAŞ üretimi HÜRKUŞ C ile aynı motor üreticisinin aynı güç grubundaki motorunu kullanırken benzer silahlanma özelliklerine sahipler.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.