Ukrayna devletine ait savunma sanayii kuruluşu Ukroboronprom’a bağlı havacılık bakım şirketi Mykolaiv tarafından Ukrayna Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan Su-24M, Su-24MR ve IL-76MD uçakları için modernizasyon programı başlatıldığı açıklandı.

Modernizasyon programı ile birlikte Ukrayna Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan muharip Su-24M ve Su-24MR uçaklarının sayısının artırılması hedefleniyor. Özellikle Su-24MR uçaklarının sahip olduğu radarlar sebebiyle yüksek hızlarda sahip olduğu keşif kabiliyetinin Ukrayna Hava Kuvvetleri için yüksek önem arz ettiği biliniyor.

Halen IL-76MD uçaklarının aviyonik ve navigasyon sistemlerini ICAO standartlarındaki sistemler ile modernize etmeye çalışan Mykolaiv bakım merkezi uçakların NATO görevlerine uyumluluğunu artırmaya çalışıyor.

UKRAYNA HÜRKUŞ-C’NİN RAKİBİ A-29 SUPER TUCANO’YA YAKIN

Ukrayna kaynakları Brezilya’yı ziyaret eden Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Serhiy Drozdov’un Brezilyalı havacılık şirketi Embraer üretimi yakın hava destek uçağı A-29 Super Tucano olarak da bilinen EMB-314 uçaklarının tedariki konusunda görüştü.

Ukrayna’nın A-29 Super Tucano uçaklarını AGM-114 Hellfire ile birlikte Yakın Hava Desteği görevinde kullanmayı planladığı iddia edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.