Rus basını, Türkiye’ye giden charter uçak seferlerine yönelik yasağın 9 ay sonra kaldırılmış olmasına geniş yer ayırdı.

Kommersant gazetesi, yasağın kaldırılmasına yönelik kararnamenin Rus hükümetinin sitesinde yayımlanması ardından havayolu şirketlerinin charter uçuş gerçekleştirmek için başvuruda bulunmaya başladığını ve ilk charter uçaklarının bu hafta içerisinde yola çıkabileceğini yazdı.

Kommersant’a göre charter uçuşların başlaması ardından Rusya’da Türkiye seyahatine olan talebin yüzde 25 oranında artması bekleniyor. Zira charter uçuşlarla birlikte Türkiye seyahatinin ucuzlayacağı belirtiliyor.

Vedomosti gazetesiyse charter uçuşların başlamasının Türkiye turlarının fiyatının yüzde 20-30 oranında ucuzlamasına neden olacağını yazdı. Fakat gazeteye göre charter uçuşların başlamasının bu yılın turizm tablosuna yansıması beklenmiyor. Bunun nedeni yaz sezonunun sonuna gelinmiş olması. Ancak Vedomosti’ye göre Türkiye’ye charter seferlerin başlaması gelecek yıl sonuçlarını gösterecek.

Rusya: Türkiye’den Garanti Aldık

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, havalimanlarındaki güvenlik önlemleri konusunda Türkiye’den garanti aldıklarını söyledi.

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Sokolov, “Türk meslektaşlarımızdan charter uçaklarının gideceği Türkiye’deki havalimanlarında güvenlik önlemlerinin artırılması konusunda garanti aldık. Bu önlemler arasında yolcuların daha sıkı biçimde kontrol edilmesi de yer alıyor” dedi.

Rus bakan sıkılaştırılmış kontroller çerçevesinde metal dedektörlerle arama yapılacağını, yolcuların eşyalarının gözden geçirileceğini ve uçağa alınan bagajların denetleneceğini kaydetti.

2017’DE 5.5 MİLYON KİŞİNİN TÜRKİYE’YE GİTMESİNİ BEKLİYORUZ

Öte yandan Sokolov, 2017 yılında charter uçaklarının Türkiye’ye 5-5.5 milyon Rus turist taşımasını beklediklerini söyledi. Sokolov, böylece normal rakamlara gelecek sene ulaşmayı planladıklarını ifade etti.

Sokolov, Rus havayolu şirketlerinin charter seferleri için yaptığı başvuruları hızlı biçimde değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.

 

(Sputnik Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.