İngiliz The Economist dergisi İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yükselişi ve yapılmakta olan İstanbul’un yeni havalimanı projesini yazdı.

İki yıl önce Dünya’nın en yoğun havalimanı konumuna yükselen Londra Heathrow Havalimanı’nı bu unvanını ertesi yıl Dubai’ye kaybedmişti. Avrupa’nın en yoğun havalimanı unvanını elinde tutan Heathrow Havalimanı’nın en büyük rakibi olarak İstanbul’a yapılmakta olan yeni havalimanı görülüyor.

ACI Europe verilerine göre 2015 yılında 75 milyon yolcu ağırlayan Londra Heathrow Havalimanı bir önceki yıla göre %2,2’lik bir artış göstermişti. Londra’nın ardından ikinci sırada yıllık 66  milyonluk yolcu ile yer alan Paris’in ardından ise bir önceki yıla göre %9,2’lik artış göstererek 62 milyon yolcuya ulaşan İstanbul Atatürk Havalimanı geliyor.Dergide yer alan yazıya göre havalimanlarının aynı büyüme oranlarını koruması durumunda İstanbul’un iki yıl içinde Avrupa’nın en yoğun havalimanı konumuna yükselmesi bekleniyor.

The Economist

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın artık sınırlarını zorladığını kaydeden dergi Türkiye’nin İngiltere’nin aksine buna karşı harekete geçerek İstanbul’a yeni bir havalimanı için harekete geçtiğini yazdı. Projesi tamamlandığında İstanbul’a yapılacak yeni havalimanın yıllık 200 milyon yolcu ile Dünya’nın en büyük havalimanı olması beklendiği yazıldı.

Türkiye’nin en büyük avantajları arasında genç nüfusu, ülke büyüklüğü ve coğrafik konumunu yazan dergi, Türkiye’nin Dünya’nın en büyük altıncı iç hatlar pazarına sahip olduğunu yazdı. İstanbul’un konumunun da bu yükselişteki önemine yer veren dergi ayrıca Londra’da bu şekilde bir yatırım yapmanın zorluklarını da yazdı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.