Uzmanlar, düşen Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tu-154 tipi uçağının kara kutusunun kayıtlarını deşifre etti.

Rusya’nın Life kanalının soruşturmaya yakın kaynağa atıfta bulunarak verdiği bilgiye göre, kayıtlarda düşen uçağın bir pilotunun “Flaplar!” diye bağırdığı, ardından “Kaptan düşüyoruz!” ifadesi duyuluyor.

Bunun dışında açıklamada bulunan kişi, mürettebatın ve pilot kabinindeki konuşmaları kaydeden filmin zarar görmediğini belirtti. İkinci kara kutunun parametrik olduğu ve henüz Rusya Hava Kuvvetleri’nin Bilim ve Araştırma Enstitüsü’ne getirilmediği, ne zaman deşifre edilmeye başlayacağı bilinmediği kaydedildi.

Öten yandan İnterfaks haber ajansı kendi kaynağına atıfla uçağın, kanatların uçuş için yeterli taşıma kuvvetinin olmaması nedeniyle düştüğünü bildirdi. Ajansa açıklama yapan kişi, ön verilere göre, “uçağın flaplarının uyumsuz şekilde çalıştığını, flapların sonuna kadar çıkmaması sonucu kaldırma gücünün kaybedildiği, uçağın havalanmak için yeterli hıza ulaşmadığını ve bundan dolayı uçağın düştüğünü” anlattı.

Flaplar; uçakların genellikle kanat firar kenarında bulunan; kanat kamburluğunu artırarak öncelikle taşıma kuvvetini (L) ve kısmen de sürüklemeyi (D) artıran kumanda yüzeyleri. Flaplar uçuşun, özellikle iniş ve kalkış gibi düşük süratlerde daha yüksek taşıma kuvvetine ihtiyaç duyulan safhalarında kullanılırlar (açık duruma getirilirler).

25 Aralık tarihinde Rusya Savunma Bakanlığına ait 84 yolcu ve 8 kişilik mürettebat ekibi olmak üzere 92 kişinin bulunduğu Tu-154 tipi bir uçağın Karadeniz üzerinde düştüğü duyuruldu. Soçi’den havalanan uçağın Karadeniz üzerinde düştüğü bildirilerek kıyıdan 6 kilometre uzaklıkta uçağa ait parçaların bulunduğu ifade edildi.

Rus Hava Kuvvetleri askerlerine yeni yılı kutlamak için Soçi şehrinden Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim üssüne doğru gitmekte olan Tupolev Tu-154 tipi uçakta Rus askerler, Kızıl Ordu Korosu ve gazeteciler bulunuyordu.

Uçağın ilk kara kutusu, 27 Aralık saat 8.48’de bulunduğu bildirilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.