İngiltere devleti, Airbus ve Türksat’ın ortak üreteceği Türksat 5A ve 5B uyduları için kredi garanti desteği vereceğini açıkladı.

Parlamento’da konuşan İngiliz Ticaret Bakanı Liam Fox Birleşik Krallık İhracat Destek Fonu UKEF’in Aribus’ın Türksat’a iki uydu üretimi ve yörüngeye yerleştirmesi için varılan 500 milyon dolar değerindeki anlaşmaya destek vereceğini belirtti.

Yapılan resmi açıklamada ise UKEF’in satışın tamamlanabilmesi için Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’na verilen 325 milyon dolarlık krediye garanti desteği vereceği belirtildi.

Airbus Savunma ve Uzay Genel Müdürü Colin Paynter UKEF’in desteğinin anlaşma için çok önemli olduğunu vurgularken Türksat Tepe Yöneticisi Cenk Şen de bu desteğin Türkiye’nin ekonomik potansiyeline olan güveni açıkça gösterdiğini belirtti.

Amaç hiçbir ihracatın finansman veya sigorta engeline takılmaması
UKEF, İngiltere’den yapılan hiçbir ihracatın finansman ya da sigorta sorunları nedeniyle aksamamasını sağlamak için kurulan bir fon. Birleşik Krallık İhracat Destek Fonu havacılık, inşaat, enerj, madencilik, petrokimya, telekomünikasyon ve lojistik gibi alanlarda destekler sağlıyor.

500 milyon dolarlık anlaşma
9 Kasım 2017’de imzalanan anlaşmaya göre Airbus Türksat için tamamen elektrikle çalışan ilk uydu olma özelliği taşıyan Eurostar E3000 modellerin EOR versiyonundan iki adet üretip yörüngeye yerleştirilmiş bir şekilde teslim edecek.

Türksat 5A ve Türksat 5B adı verilen uyduları Airbus’ın alt yüklenicisi olarak SpaceX şirketi Falcon 9 roketleriyle uzaya çıkaracak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.