İran, Başkent Tahran yakınlarında füzeyle vurularak düşürülen Ukrayna Hava Yollarına (UIA) ait uçağında hayatını kaybeden yolcu ailelerine tazminat ödenmesi konusunu Ukrayna ile görüşmeye hazır olduğunu duyurdu.

Salı günü İran Dışişleri Bakanı Mohsen Baharvend, Ukrayna’nın İran’ın Büyükelçisi Büyükelçisi Sergei Burdilyak ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,” İran tarafının kara kutu kayıtlarının teslimi( CVR ve CVR) konusunu çözmek ve kurbanların ailelerine en kısa sürede tazminat ödemek için her zaman ve her zeminde Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu” söyledi.

Görüşme, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Yenin’in, önceki gün  düşürülen Ukrayna Hava Yollarına (UIA) uçağın davasıyla ilgili tüm sorunların çözümüne ilişkin Ukrayna’nın notasına hala yanıt vermediğini söylemesinden sonra gerçekleşti.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan PS752 sefer sayılı B737-800 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti. Uçakta 167 yolcu ve dokuz mürettebat  bulunuyordu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.