PK8303’ün FDR ve CVR çözümlemeleri tamamlandı…

İslamabad, 6 Haziran Fransız araştırmacılardan alınan bilgiye göre, geçen ay yoğun nüfusun yaşadığı bir bölgede düşen Pakistan uçağının kara kutularının indirilmesi ve çözümlenmesi tamamlandı.

Ulusal taşıyıcı Pakistan Uluslararası Havayolları’nın (PIA) Airbus A320 uçağı, 22 Mayıs’da Karaçi’nin Jinnah International’a inişinden birkaç dakika önce Jinnah Garden alanına düştüğünde uçakta 91 yolcu ve sekiz kişilik bir mürettebat bulunuyordu. Kazada doksan yedi yolcu öldü. Yerdeki 11 kişi yaralandı. Yerde yaralanan 13 yaşındaki bir kız bu hafta öldü ve kazada ölenlerin sayısı 98’e yükseldi.

Fransa Toulouse’da bulunan Airbus tesisinden 11 kişilik bir uzman ekibi, olaydan sonra Airbus uçağının yer aldığı kaza için bağımsız bir soruşturma yapmak üzere Pakistan’a geldi.

Fransız Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Bürosu (BEA) Cuma günü yaptığı açıklamada, PK-8303 kara kutusunun iki bileşeni olan uçuş veri kaydedicisinin (FDR) ve kokpit ses kaydedicisinin (CVR) indirilip çözülmesinin yapıldığı bilgisinin bir tweet’te yer aldığını söyledi. Bununla beraber Analizin devam edeceği bilgisi verildi.

Ayrıca Pakistan’ın Uçak Kazalarını Soruşturma Kurulu’nca (AAIB) yürütülen kaza araştırması için daha sonraki bir tarihte elde edilen ve analizi yapılan verilere dayanarak olay hakkında bir ön rapor yayınlayacağı bildirildi.

Dawn gazetesinde yer alan bir rapora göre, Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan uçak kazasının ön raporunun 22 Haziran’da Parlamentoda gündeme alınacağını duyurmuştu.

Uzmanlar bu hafta başında uçağın FDR ve CVR’si ile birlikte Fransa’ya gitmişlerdi. Rapora göre AAIB Başkanı Air Commodore Usman Ghani de Fransız ekibine eşlik etti. FDR zaman, yükseklik , hava hızı, uçuş istikameti, uçağın o anki durumu ve uçuşa ait diğer özellikleri kaydeder. CVR ise kaza ve olay araştırmalarında kullanılmak üzere uçuş esnasındaki ses ortamını kaydetmek için kullanılan bir cihazdır. Pilotların kulaklıklarının ve kokpitte bulunan bir alan mikrofonlarının ses sinyallerini kaydeder ve saklar.

Airbus şirket temsilcileri, Fransa, Almanya, İngiltere ve diğer ülkelerden üyeleri içeren yabancı uzmanlardan oluşan ekip kaza bölgesini ziyaret ederek uçağın enkazını ve bölgeyi inceledi.

Bu arada Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), 2 Haziran’da PIA’ya yazdığı bir mektupta, düşen uçağın pilotunun hava trafik kontrolörünün (ATC) talimatlarını takip etmediğini söyledi.

Mektupta, o anda görevde olan ATCO’nun(Hava trafik kontrolörünün PK-8303 pilotu ile ilgili bir uygunsuzluk raporu hazırladığını belirtilmekteydi. Kontrolör tarafından Pilotun, süratinin fazla ve yaklaşma için yüksek irtifada olduklarına dair iki kez uyarıldığını ancak dikkate alınmadığı bilgisine yer verilmekteydi.

Önceki yazılarımda yer verdiğim gibi Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi tüm sektöre örnek olacak şekilde Kaza Araştırmasını şeffaf bir şekilde yönetmeye devam ediyor. Umarız tüm havacılık sektörü buradan ciddi bir ders çıkarır.

Bugüne kadar paylaşılan resmi bilgiler ışığında kazanın en önemli sebebinin yaklaşma safhasında herhangi bir nedenle meydana gelen “İSTİKRARSIZ YAKLAŞMANIN” ATC’nin iki kez ikazına rağmen devam ettirilmesi olduğu değerlendirilmektedir. Bu konuda kesin değerlendirme FDR ve CVR çözümlemelerinin paylaşılmasını takiben yapılabilecektir.

Tüm Uçucularımıza önerebileceğimiz en önemli tavsiye “Lütfen kurallar içerisinde operasyonu sürdürün, istikrarsız yaklaşma halinde PAS GEÇİNİZ.” Pas geçme uçuş operasyonun emniyetle devam etmesini sağlayan doğal bir parçasıdır.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.