İran silahlı kuvvetlerinin tatbikatı sırasında iki balistik füze denemesi daha yapıldı. İran medyasının, Devrim Muhafızları komutan yardımcısı General Hüseyin Selami’ye atfen yayınladığı haberde tatbikatta uzun menzilli iki füzenin fırlatıldığı belirtildi.

Devrim Muhafızları daha önce de ‘İran’ın caydırıcılık gücünü’ göstermek üzere kısa, orta ve uzun menzilli füze denemesi yapıldığını duyurmuştu. Devrim Muhafızlarına İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney komuta ediyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, “Velayetin Gücü” adıyla başlatılan füze tatbikatı kapsamında bu sabah Kadir-H ve Kadir- F adlı iki balistik füze fırlattığını açıkladı. Füzelerin, başken Tahran’ın kuzeyinde yer alan Doğu Elburz dağlarından 1400 kilometre uzaklıkta bulunan Umman Denizi sahilindeki hedeflere fırlatıldığı duyuruldu.

İran’dan ‘İsrail’i vurabilecek füze’ denemesi

Ordunun komutan vekili Tuğgeneral Hüseyin Selami, füzelerin ‘güvenli mesafeden Siyonist rejimi vurabilmek için’ 2 bin kilometrelik menzille tasarlandığını söyledi. İran’ın Tel Aviv ve Kudüs’e en yakın toprağı yaklaşık bin kilometre mesafede.

İran dün de askeri tatbikat çerçevesinde ülkenin farklı noktalarında balistik füze denemesi yaptığını belirtmişti. Olay tepki gösteren Washington yönetimi, konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıyacağını belirtmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.