İsrail kovid aşısı olanları ve salgını atlatarak bağışıklık kazananları 1 Kasım’dan itibaren ülkeye kabul etmeye başlıyor.

Buna göre, BionTech aşısı olanlar ikinci aşının üzerinden en az 7 en fazla 180 gün, diğer aşıları olanlar ise ikinci aşının üzerinden en az 14, en fazla 180 gün geçmişse İsrail’e giriş yapabilecekler.

Ayrıca, son 6 ay içinde takviye aşı (üçüncü doz) olanlar da İsrail’e giriş yapabilecek.

Salgını atlatanlar ise en az 11 günden az, 180 günden uzun olmamak kaydıyla testlerinin pozitif çıktığını kanıtlamak zorunda. Salgını atlatmalarının üzerinden 6 aydan uzun süre geçen ancak takviye aşı olan bireyler de İsrail’e giriş yapabilecek.

Her yolcu PCR testi yapacak

Öte yandan, ister aşılı isterse hastalığı yenerek bağışıklık kazanmış olsun, İsrail’e giden tüm seyahatçiler, indikten sonra 72 saat için PCR testi yaptırmak zorunda. Seyahatçiler, test sonuçları çıkana kadar kendilerini tecrit etmek zorunda.

Form doldurulacak

Buna karşın, aşı olup olmadıklarını anlamak için seyahatçilere yapılan kan testi kaldırıldı.

İsrail’e gidecek yolcular, uçağına binmeden 48 saat önce İsrail Sağlık Bakanlığının beyan formunu doldurması gerekiyor. Formda yolcuların uçuş bilgileri, 24 saat boyunca izole olacakları yer ve aşı sertifikasına dair bilgiler yer alıyor. Salgını atlatarak bağışıklık kazanan seyahatçiler, pozitif çıkan PCR test sonucunu da sisteme yüklemesi gerekiyor. Yüklenecek belgenin büyüklüğü 1 mg’dan fazla olmayacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.