İsrail’in en büyük havalimanı olan Ben Gurion Havalimanı’nda bir felaketin eşiğinden dönüldü.

Easyjet hava yolları uçağı ile Türk Hava Yolları uçağının Ben Gurion Havalimanı’nda çarpışmasının son anda engellendiği iddia edildi.

İsrail medyasında yer alan habere göre kalkışa hazırlanan Türk Hava Yolları uçağının piste girmemesi için verilen talimatın yanlış anlaşılması sonucu Türk Hava Yolları uçağı kalkışa hazırlanmak için piste giriş yaptı. Ancak aynı sırada iniş için birinci sırada olan Easyjet hava yolları uçağı yerden 300 metre yükseklikteyken inişin iptal edildiği yer aldı.

TK795 sefer sayılı Tel Aviv İstanbul Atatürk Havalimanı seferini yapmaya hazırlanan Türk Hava Yolları uçağı R taksi yolunu kullanarak kat edeceği 12 pistinden geçerek 26 pistinden kalkmaya hazırlandığı sırada U24783 sefer sayılı Easyjet uçağına 26 pistine iniş izni verilmesi iki uçağın aynı hat üzerinde yer almasına sebep oldu.

Easyjet uçağı alçalmaya devam ederken hava trafik kontrolörünce pilot Türk Hava Yolları uçağının pistte bulunduğu bilgisiyle uyarılarak tekrar yükselmesi sağlanarak olası bir felaket önlendi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada konu hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

(Görsel canlandırmadır.)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.