Amerika Birleşik Devletleri tarafından baskısı sonucu İsrail, hava sahasını yabancı havayollarına açmayı kabul etti.

12 Şubat’ta ABD Ulaştırma Bakanlığı, İsrail’in iki büyük havayolu olan El Al ve İsrail’in acil uçuşları gerçekleştirme yetkisine sahip tek taşıyıcı olarak havayollarına adil olmayan muamelede bulunduğunu iddia ederek İsrail’i şikayet etti. Bu arada, United Airlines ve Delta Air Lines gibi İsrail’e uçan ABD havayolları, uçuşlarını yalnızca kargo hizmeti olarak gerçekleştirebildi. ABD, İsrail’in iki ülke arasında 2010 yılında imzalanan Açık Semalar Anlaşmasını ihlal  ettiğini iddia etti.

Ortaya çıkan virüs varyantları nedeniyle ortaya çıkan COVID-19 kısıtlamalarının ardından, İsrail’in havalimanları 25 Ocak 2021’den beri yabancı havayolları için kapatıldı. Ülkenin ana uluslararası havalimanı olan Ben Gurion Havalimanı (TLV), yalnızca tahliye uçuşları yapan birkaç İsrail havayoluna açıldı.

14 Şubat’ta İsrail Havalimanı Otoritesi, Milli Güvenlik Konseyi ve Ulaştırma Bakanlığı temsilcileri Washington’dan gelen şikayeti görüşmek ve gerginliği yatıştırmak için bir araya geldi. Toplantıdan sonra İsrail hükümeti, 20 Şubat 2021’den itibaren Ben Gurion Havalimanı’nın yeniden açıldığını duyurdu. Ancak, ülkeye girişine izin verilen  yolcu sayısı günlük  2.000 olarak belirlendi. Gelen yolcuların, aşılanmadıkları  veya testleri olmadığı takdirde, devlet tarafından işletilen karantina otellerinde kendi kendilerini izole etmek zorunda kalacakları bildirildi.

İsrail Ulaştırma Bakanlığından bir sözcü, “Havaalanından günde 2.000 kişinin girişine izin verilecek ve buna yabancı havayollarının dahil edilmesini onaylayacağız” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.