Juan Carlos Salazar, 1 Ağustos’ta Fang Liu’nun yerini alarak Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreterliği’ni devraldı.

Salazar, havacılık güvenliği, güvenliği, verimliliği ve çevrenin korunmasından sorumlu Birleşmiş Milletler (BM) sivil havacılık uzman ajansı ICAO’nun genel müdürlüğünü yürütüyor. Ayrıntılı bir süreç ve çeşitli uluslararası adayların değerlendirilmesinden sonra ICAO Konseyi tarafından Şubat 2021’de seçildi. 

Salazar yaptığı basın açıklamasında, “Şu anda bu rolü üstlenmek ve hükümetlerin ve ICAO’nun bu sektörün nasıl daha iyi bir şekilde yeniden inşa edileceği ve küresel salgından nasıl kurtulacağı konusunda önemli bir rol oynamasına yardımcı olma fırsatına sahip olmak büyük bir onur.” “Bugün hala küresel hava bağlantısının restorasyonu için bazı büyük zorluklarla karşı karşıyayız ve bunun sonucunda dünyanın her yerindeki birçok bölge ve nüfus uzun süreli ekonomik, sosyal ve duygusal zorluklarla karşı karşıya.” dedi.

ICAO Genel Sekreteri olmadan önce Salazar, Kolombiya Sivil Havacılık Kurum Genel Müdürüydü.

Salazar, Ajansın yönetişim ve etik çerçevesini güçlendirmek, bir dijital dönüşüm programı oluşturmak ve havacılık inovasyonuna ayak uydurmak için organizasyonun çalışma yöntemlerini modernize etmek için ICAO Konseyi ile yakın bir şekilde çalışmayı planlıyor. 

ICAO, üye devletleri, küresel olarak zararlı emisyonların azaltılmasını katalize etmek için Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Planını (CORSIA) yakında uygulamaya koymaları için desteklemeyi amaçlıyor.

 Salazar açıklamanın devamında şunları kaydetti:

Pandemiden kurtulmak, gökyüzünü karşılıklı yararları için paylaşmak ve bu gökyüzünü koruyan küresel havacılık standartlarını ve uygulamalarını sürekli iyileştirmek için bu ajansla birlikte çalışan ICAO’nun dünya ülkeleri için kilit bir ortak olmaya devam etmesi önemlidir. dünyanın beklediği kadar güvenli, güvenli, verimli ve sürdürülebilir, ayrıca dahili olarak yenilik yapmak ve ICAO’nun önemli standart belirleme rolünü yerine getirme verimliliğini artırmak ve hükümetlerin, endüstrinin ve sivil toplum savunucularının istişare, koordinasyon ve birlikte etkili bir şekilde fikir birliğine varmalarına yardımcı olmada sürekli olarak gelişmesini sağlamak için çalışacağım.”

ICAO Konseyi Başkanı Salvatore Sciacchitano ise şu açıklamayı yaptı;

“ICAO Konseyi, resmi olarak yeni görevini üstlenen Salazar’ı ağırlamaktan çok memnunum. Konsey Başkanı olarak, 193 üye ülke adına ICAO’yu modernize etmeye ve onu daha duyarlı ve verimli bir kurum haline getirmeye yardımcı olmak için onunla yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyorum. ICAO Konseyi Başkanı Salvatore Sciacchitano. Başkan ayrıca, önceki ICAO Genel Sekreteri Dr. Fang Liu’ya, Genel Sekreter olarak görev yaptığı iki dönem boyunca ICAO’ya olan bağlılığını ve katkılarını takdir ederek, Konseyin içten takdirini iletti.