Home Askeri Havacılık Kale ile Rolls-Royce TF-X İçin Uçak Motoru Üretecek

Kale ile Rolls-Royce TF-X İçin Uçak Motoru Üretecek

0

Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru üretmek için ortak şirket kuracak. Kurulan yeni şirketin hedefinde Türkiye’nin savaş uçağı projesine uçak motoru üretmek de var.

Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce uçak motoru geliştirmek ve üretmek için işbirliği kararı aldı.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında dağıtılan bültene göre yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla şirket kurulacak.

Kale Grubu Türkiye’nin savaş uçağı projesi TF-X’nin de aralarında bulunduğu askeri ve sivil alanlarda uçak motoru geliştirmeyi hedefliyor.

‘İlk uçak 2023 yılında uçacak’

Yapılan basın toplantısında iki şirketin yetkili isimleri de TF-X uçağına motor üretme hedefine dikkat çekti.

Rolls Royce Savunma Havacılık Birimi Başkanı Chris Cholerton, yapılan işbirliğiyle TF-X savaş uçağı için sıfırdan motor tasarlanacağını, fikri mülkiyet hakkının da Türkiye’de kalacağını bildirdi. Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay ise, “İlk TF-X uçağının 2023 yılında uçması hedefleniyor, motorun uçması için de hedefimiz bu; seri üretime en geç 2030’da geçeceğimizi tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.ü

CEO Warren East, Erdoğan’ı ziyaret etmişti

Rolls Royce CEO’su Warren East geçtiğimiz yıl ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmiş ve milli savaş projesinde yer almak istediklerini dile getirmişti. East, Türkiye’yle ortak üretim vurgusu yapmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.