Karabük Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçuş Eğitim Pisti’nin iş adamı Şefik Dizdar tarafından yaptırılarak Karabük Üniversitesi’ne devredilmesi konusunda protokol imzalandı.

Rektörlük toplantı salonunda basına açık gerçekleşen protokol töreninde, Karabük Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçuş Eğitim Pisti’nin yapımı ve devri konusunda hazırlanan protokole Rektör Prof. Dr. Refik Polat ile Safranbolu Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar imza attı.

Söz konusu protokol ile mülkiyeti Karabük Üniversitesi’ne ait olan ve kampüs alanı içerisinde bulunan araziye yapılacak uçuş eğitim pisti için tarafların yükümlülükleri belirlenmiş oldu. Protokol gereği Karabük Üniversitesi, çizilen projeye göre resmi işlemler ve gereken inşaat izinlerinin alınmasını sağlayarak işin bitiminde herhangi bir bedel ödemeden uçuş eğitim pistini devralacak.

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, kuruluşundan bu yana Karabük Üniversitesi’ne hayırseverlerin büyük katkıları olduğunu hatırlattı. Uzun yıllardır havaalanı konusunun Karabük gündeminde yer aldığını kaydeden Polat, Karabük’ün medar-ı iftiharı olarak söz ettiği iş adamı Şefik Dizdar’ın katkısıyla Sivil Havacılık Yüksekokulu’na ait bir uçuş eğitim pistinin yapılabilmesi için protokol imzalandığını söyledi. Rektör Prof. Dr. Refik Polat, iş adamı Dizdar’a teşekkür ederek Üniversite adına yaptığı ilk destek olmadığını, maddi ve manevi anlamda pek çok katkısını gördüklerini ifade etti.

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar da yaptığı konuşmada, yapımının merakla beklendiği kontrolsüz havaalanı ve uçuş eğitim pisti konusunda Rektör Polat ile görüşmeler ve çalışmalar sürdürdüklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Eğitime destek amacı başta olmak üzere bu eğitim pistinin yapılması işini ben şahsen üstlenmiş bulunuyorum. Kontrolsüz havaalanı da diyebileceğimiz uçuş eğitim pisti Üniversitemize desteğin yanında Karabük’te yapılacak teknolojik yatırımlara hız verecek, zamanı kıymetli kişilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşımlarını sağlayacak. Kardemir’den tutun kültürel turizmin gelişmesinde, öğretim üyelerinin temininde ve sağlık alanında büyük faydalar sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Dizdar, yapılacak uçuş eğitim pisti alanının 200 metre genişlikte bin 250 metre uzunluğunda olacağını ve 30 – 40 kişilik jet motorlu uçakların iniş kalkışına imkan vereceğini belirtti. Dizdar, ilerleyen zamanlarda bu pistin büyütülebilmesi konusunda tespitler yapıldığını ve uzatılabilecek bir şartta olduğunu da söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.