İstanbul’dan Ercan Havalimanı’na gitmek üzere kalkan iş jetinin iniş takımları arızası nedeniyle geri döndüğü Atatürk Havalimanı’da pistten çıkarak yanarken nasıl bir faciadan dönüldüğü hava aydınlanınca da ortaya çıktı

İniş takımı arızalandığı için Ercan’a kalkışından sonra Atatürk Havalimanına geri dönen ve pistten çıkarak yanan Cessna Citation VII tipi iş jetin durumu, hava aydınlanınca ortaya çıktı. Tamamen yanarak kullanılmaz hale gelen özel jetin mürettebatı ve yolcusu olası bir faciadan kıl payı kurtuldu. Pistten çıktıktan sonra sürüklenen özel jet, ILS Kulübesine çarparak hızını azaltması uçağın E-5 karayoluna çıkarak araçlara çarpmasını önledi.

İKİYE BÖLÜNDÜ
Pistten çıktıktan sonra özel jet, önce E-5 karayoluna doğru hızlı bir şekilde sürüklenirken, pisttin sonunda önce ILS kulübesine sonrada su kanallarına çarparak hızını kesti. İniş takımları su kanalında kalan özel jet, ortadan ikiye bölündü. Sürüklendiği sırada alev alması nedeniyle tamamen yanan jetin içinde bulunan kabin ekibi ve yolcu ise kazadan hafif yara alarak kurtuldu.

KAZA KIRIM EKİPLERİ İNCELEME YAPACAK

Kazanın ardından Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Kaza Kırım Ekipleri inceleme başlatırken, pistten çıkan uçağın kaldırılma işlemleri kaza kırım ekiplerinin yapacağı incelemenin ardından başlayacak. Kaza kırım ekiplerinin bugün Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçağın enkazında inceleme yapacağı öğrenildi.

TEDAVİLER DEVAM EDİYOR

Pilotlar Muzaffer Kütük, Mehmet Mümin Turan ve Hostes Duygu Doğaçay, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Yolcu Mehmet Şahin ise özel bir hastane de tedavisi devam ediyor.Uçuş ekibinin yakınları hastaneye gelerek durumları hakkında bilgi aldı.

ŞARKICI GÖKHAN GÜNEY DE VARDI

Ziyarete gelenler arasında şarkıcı ve oyuncu Gökhan Güney ve hostes olan eşi Özlem Güney de vardı. Hostes Özlem Güney’in kaza yapan uçakta bugün uçuşu olduğunu fakat evde işleri olduğu için ertelediği öğrenildi.

UÇAKTA 3 YERİNDEN KIRILMIŞ

Habertürk’ten Gökhan Artan’ın haberine göre şarkıcı ve oyuncu Gökhan Güney’in hostes olan eşi Özlem Güney olay sonrası gazetecilere açıklama yaparak, “Aslında şöyle, benim bir tadilat işim vardı. O sebepten dolayı da kaptanımıza gelemeyeceğimi söyledim. Diğer hostes arkadaşımızı aldılar. Bazen buna kader deriz, çok şükür ki kimseye bir şey olmadı ve buna çok mutluyum” dedi.

“İYİYİZ AMA UÇAĞI KURTARAMADIM”

Kaza da yaralanan Pilot Muzaffer Kütük’ün yakını Engin Güzel, “Eniştem oluyor kendisi, biz öldü sandık. Herkes annesi falan acil de şu anda. Durumu çok iyi konuştuk kendisiyle. Eşi ve çocukları yolda geliyorlar. Kızı da Ankara’dan geliyor yolda. Eniştem diyor ki, ‘iyiyiz ama uçağı kurtaramadım’ dedi. Bende bırak uçağı canınız kurtuldu dedim” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.