Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu(NTSB), geçen yıl Kobe Bryant, kızı Gianna ve diğer altı yolcunun yaşamını kaybettiği kazanın olası nedeninin pilotun olumsuz hava koşullarında uçuşa devam etme kararı olduğunu belirledi. Sonuç olarak kazanın nedeni, pilotun “durum farkındalığı ve yönelim kaybı sonucu helikopterin kontrolünü kaybetmesiydi.

Kurul Salı günü yaptığı açıklamada, kazaya katkıda bulunan unsurun pilotun yüksek profilli bir müşteriyi memnun etmek için olası “kendi kendine oluşturduğu baskı” ve oluşturulan plana devam etme önyargısı olduğunu söyledi. Ayrıca, helikopter işletmesinin emniyet yönetimi süreçlerine ilişkin yetersizliğini ifade etti.

NTSB kaza inceleme uzmanları Salı günü yapılan açıklamada, helikopterin bulutlara girdiğinde pilotun Durum Farkındalığını kaybettiğini söyledi.

Pilot, Ara Zobayan, Aletli Uçuş lisansı olmadığından federal düzenlemeler çerçevesinde bulutlara girerek uçma yetkisi yoktu, buna rağmen buluta girdi. Hava trafik kontrolörüne bulutların üzerine çıkmak üzere olduğunu söyledi, ancak aşağıdaki yamaca çarptı. Pilot. Zobayan da kazada öldü.

Kaza Sonrasında Bağımsız Havacılar Sitemizde yayınlanan yazımda kazanın muhtemel sebebinin yer aldığı paragraf aşağıda yazının tamamı ek’te sunulmuştur. Havacılıkta kuralların kanla yazıldığı asla unutulmamalı ve her ne olursa olsun uygulanmalıdır.

“Eski bir helikopter pilotu ve bu konuda kaza araştırmalarında görev almış bir kişi olarak geçmişte buna benzer olay ve kazaların yaşandığını söyleyebilirim. Helikopterin belli irtifalarda süratini çok düşük değerlere kadar azaltarak manevra kabiliyeti olması pilotların karar verme sürecini zaman zaman menfi etkilemekte ve onların kontrolsüz bir şekilde görerek şartları kaybetme ve sonrasında durum farkındalığını yitirerek yere çarpmalarına sebep olmaktadır.”

https://eyupkaptan1.blogspot.com/2020/05/ana-sayfa-yazarlar-eyup-tursucu-kobe.html

 

Emniyetli Uçuşla Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.