Dünya basketbol tarihinin en iyileri arasında gösterilen Kobe Bryant, ABD’deki helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

Pilot Ara Zobayan kontrolündeki Sikorsky S-76B tipi helikopter Pazar sabahı yerel saatle 09.45’te Los Angeles’ın batısındaki Calabasas şehrinde içerisindeki 9 kişiyle birlikte bir tepeye çakılmıştı.

Pilotun kazadan hemen önce bir bulut tabakasına girmemek için helikopterin irtifasını artırdığını bunun ardından, hava trafik kontrolörlerinin daha fazla bilgi istediklerinde pilottan yanıt alamadıklarını ve radar verilerine göre helikopterin 2.300 fite (701 metre) çıktığını ve sonra da sola doğru alçalmaya başladığı açıklandı.

Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi (NTSB) yetkilisi Jennifer Homendy düzenlediği basın toplantısında, kazanın nedeniyle ilgili olarak hava koşullarının yanı sıra diğer ihtimalleri de araştırdıklarını  belirterek,  “İnsan hatası, arıza, çevre gibi ihtimallere bakıyoruz. Hava durumu bunun sadece küçük bir parçası” dedi.

NTSB enkazda yapılan incelemeleri havadan görüntüledi ve kamuoyu ile paylaştı. Türkiye dahil birçok ülkede olay yerinin görüntülenmesine izin verilmiyor ve kaza raporları kamuoyu ile paylaşılmıyor.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.