Aerotoxic Sendromu!Pilotları bekleyen büyük bir tehlike görmezlikten mi geliniyor…

 Syndrome Aérotoxique! Gözmezlikten gelinen bir tehlike mi ?

Filosunda tümüyle Airbus 319 ve 320 tipi uçak bulunduran Easyjet’in bir pilotu  adı açıklanmayan bir  kuruma karşı şikayet dilekçesini verdi.(kurumun ismi gizli tutuluyor çünkü mahkeme kararı daha verilmedi) Uçağın içinde dönen kalitesiz hava ve bu havanın aerotoxique sendromuna neden olduğunu düşünen pilot bunu üst üste aldığı doktor raporlarıyla pekiştirip gerekli kurumlara şikayette bulundu.16 Eylül’de şikayetleri ciddiye alınan Fransız pilot Eric B. ifadesinde, 2002 yılından beri ucuza düzenlenen İngiltere seferlerinden dolayı devamlı karın ağrısı çektiğini bununla beraber baş ağrısı ve aşırı yorgunluktan şikayetçi olduğunu belirten pilot bunu uçuş emniyeti açısından sıkıntı yarattığını ileri sürdü; uçağın içinde kullanılan havanın tekrar uçağın içine verildiğini savunanFransız pilot, 2009’dan beri üst üste raporlar alıp çalışamaz raporu aldığını,  en sonunda iş göremez raporu verildiği ve bu nedenle çok sevdiği gök yüzünden mahrum bırakıldığını  iddia etti.

Pilot işin peşini bırakmadı

Konunun üstüne giden Eric B. kendi gibi bu şartlar altında çalışan pilotları bulup araştırıyor ve bir çok pilotun aynı şikayetleri olduğu fark ediliyor.Hatta 2012 yılında British Airways  (BA)yollarında çalışan Richard Westgate adında ve  43 yaşındaki  yaşamını yitiren bir pilot üzerinde bu konu üstünde otopsi yapılıyor ve ölü pilot üstünde bu rahatsızlığa rastlanıyor.Bu sendromun en rahatsız edici tarafının ise  ani sinirlenme olaylara aşırı yoğun tepki verme olduğunun altı çiziliyor

Eric’in peşini bırakmadığı adını aeroxique koyulmasına sebep olduğu bu hastalık, uçağın dışındaki havayı motorlara yollayan kompresörler (klima) havayı motordaki pis yağ sızıntılarıyla buluşturup, bu yağlarında içindeki toksik maddelerle karışan hava tekrardan kabine gelmesiyle oluşuyor.

 Ayak kokusuna dikkat

 Eric B. Aynı zamanda kabinin içinde ayak kokusunu andıran rahatsız edici bir koku yaydığının altını çiziyor üstüne basa basa!

Bütün bunların yanı sıra Fransa’nın Güney’inde Nice kentinde bir pilotun daha şikayetçi olmasından sonra açıklama yapma ihtiyacı duyan havayolu şirketi easyjet sözcüsü ,çalışanlarının ve yolcularının sağlığını herşeyin üstünde tuttuklarını açıklarken uçakların  standart bakımlarının yapıldığını  duyurdu.

Bir açıklamada Airfrance’den geldi

EASYJET gibi  filosunda bulunan A319 ve A320 tipi uçakların son derece güvenli ve dünya standarlarında kaliteli ve konforlu olduğunu duyuran şirket, uçaklarda muhtemel KRONİK BİR ZEHİRLENME VAKALARINI SERGİLEYEN HİÇBİR ARGÜMANA rastlanmadığını  vurguladı.

Yine de birçok pilot ve havacılık sendikadı bu durumun  araştırılması ve bir soruşturma yapılması yönünde  birçok pilot ve sendika taleplerini sürdürmekte kararlı gözüküyor. (Cemal Durmuş-Bağımsız Havacılar/Fransa)

Not .Fotoğraf temsilidir

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.