Home Sivil Havacılık Koltuk Aralığı Tartışması!

Koltuk Aralığı Tartışması!

0
3D imagery, 737 MAX, MAX, 737 MAX 7, 737 MAX8, 737 MAX 9

Amerika Birleşik Devletleri’nin 3 dev taşıyıcısından biri olan American Airlines, geçtiğimiz günlerde, yeni Boeing 737 MAX uçaklarının kabin içi konfigürasyonunda koltuk arası mesafeleri 31 inçten 29 inçe düşüreceklerini açıklamıştı. Yaklaşık 5 santimetre daralma anlamına gelen bu değişiklik kararına tepkiler çok hızlı oldu. Geri dönüşleri değerlendiren şirket, yaptığı yazılı açıklama ile koltuk mesafelerinin 29 değil 30 inç olmasına karar verildiğini açıkladı. Şu an kullanımdaki Boeing 737-800’lerde yer alan 160 koltuğun yerine 737 MAX’lere 172 koltuk yerleştirme planı doğrultusunda koltuk mesafelerini daraltmak zorunda kalan havayolunun 1 inçlik kararı da tepkiye sebep oldu. Önümüzdeki sonbaharda MAX uçaklarını filosuna katmaya başlayacak olan havayolunun, yeni koltuklarında mesafe daralsa da yolcunun daha geniş ve iyi hissetmesine imkân vereceği iddiası yolcuları yine de ikna etmedi. Nihai kararın henüz verilmediği açıklansa da havayolunun da geri adım atıp-atmayacağı merak ediliyor. American Airlines, yeni nesil 737 Max uçaklarının koltuk mesafelerini tartışmaya açarken, uçaktaki tuvaletlerin de daha küçük olacağı gündeme geldi. Koltuk mesafelerinin daralmasına olumsuz tepkiler alan şirketin 1 inç de olsa geri adım atma kararını tuvaletleri bir miktar küçülterek tolere etmeyi planladığı konuşuluyor. Gökyüzünde ihtiyaçlarımızı gidermek için kullandığımız dar tuvaletlerin biraz daha küçülecek olması endişe edilecek bir konu gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Kriz dünyanın en uzun uçuşunu etkiliyor mu?

Haziran ayı başında patlayan bir diplomatik kriz sonrası, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn hükümetleri, Katar ile hava, kara, deniz ulaşımı dahil tüm diplomatik ilişkileri kopardıklarını açıklamıştı. Ülkelerin hava sahalarının kullanımını engellemeye kadar giden süreçten en çok Katar’ın 5 yıldızlı havayolu şirketi Qatar Airways’in etkilendiği konuşuldu. Qatar Havayolları, 2017’nin Şubat ayında Doha ile Yeni Zelanda’nın Auckland şehirleri arasında 9 bin 302 mil (14 bin 535 km) menzile sahip dünyanın en uzun non-stop uçuşunu gerçekleştirmeye başlamıştı. 4 pilot, 15 kabin görevlisinin görev aldığı uçuşlarda yolculara ortalama bin 100 sıcak içecek, 2 bin soğuk içecek ve bin 36 yemek servis ediliyor. 17 saatin üzerinde süren ve Boeing 777-200LR uçaklarıyla icra edilen seferlerde yolcuların dünyaca ünlü Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin tamamını izlemeye yetecek kadar vakitleri oluyor. Ancak Doha-Auckland hattının, Katar’ın içinde bulunduğu diplomatik sorunlardan etkilendiği tartışılıyor. Katar havayolları ise bazı komşularının uyguladığı abluka nedeniyle, Auckland-Doha seferlerinin performansının düşmediğini kesin bir dille ifade etti. Havayolu, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn uçuşları hariç, Doha merkezli operasyonların sorunsuz şekilde yürütüldüğünü açıkladı. Auckland rotasının performansının beklentilerini bile aştığını belirten yetkililer, özellikle mayıs-eylül döneminde bu hat için çok ciddi bir talep fazlasıyla karşılaştıklarını ifade ediyor. Auckland seferlerinin dakikliği, diplomatik kırılmalardan asla etkilenmeden devam ettiği gibi Katar ile Yeni Zelanda’nın ticari ilişkilerinin güçlenmesi konusunda da önemli bir etken olduğu gelen bilgiler arasında.

(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.