Güney Kore’nin bayrak taşıyıcısı Korean Air, Kore Kalkınma Bankası (KDB) ile işbirliği içinde başka bir Koreli havayolu şirketi Asiana Airlines satın almak istiyor.

Asiana Airlines’ın alacaklılarından KDB’nin iki Güney Koreli hava yolu şirketi satın almayı düşündüğünü  medyaya yansıdı. Satın alma sürecinin en olası senaryosu, anlaşmada üçüncü taraf olan KDB’nin ödenmiş sermaye artırım yöntemini kullanması ve Hanjin Group’un ana şirketi olan Hanjin Kal’e yatırım yapması olabilir.

Korean Air, Asiana Airlines’ın yüzde 31 hissesini devralmayı planlıyor.

Hanjin Group’un 16-22 Kasım 2020 tarihleri ​​arasında resmi bir niyet mektubu göndermesi bekleniyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, şimdilik taraflardan hiçbiri henüz resmi bir anlaşma imzalamamıştı. Ayrıca, Korean Air, Asiana’yı devralırsa, havayolu yolcu ve kargo yolları pazarının yüzde 75’ine varan payına sahip olacağı için bazı  yasal sorunları ortaya çıkabilir.

Asiana Havayolları’nı satma planı başlangıçta, havayolunun finansal bir krize maruz kaldığı Nisan 2019’da ortaya çıktı. O dönemde, havayolunun ana şirketi olan Kumho Asiana Group, Asiana’nın likidite krizini önlemek için neredeyse yüzde 34’ünü satarak kontrol hissesini elden çıkarmaya karar verdi.

Havayolunu satın almak için en son girişim, Temmuz 2020’de HDC Hyundai Geliştirme Şirketi tarafından yapıldı. Ancak, devralma başarısız oldu.

Zor durumda olan Asiana Havayolları, havayolunun devlete ait bankalardan  3,3 trilyon won (2,9 milyar $) kredi kullandı. Eylül ayında havayolu, 240 milyar won (216 milyon $) değerinde devlet destekli ek bir kredi daha desteği sağladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.