Lion Air kazası araştırma uzmanları kurbanların ailelerine kazayla bağlantılı 737 MAX tasarım kusurlarını anlattı

Kaza Araştırma Uzmanlarınca belirlenen tasarım kusurları şu şekilde oluştu;

* Kazaların ardında mekanik ve tasarım sorunları olduğu,

* Stall önleme cihazıyla ilgili varsayımları ve pilot reaksiyonlarının da suçlanması,

* Sistem davranışına ilişkin hataların dokümantasyon eksikliği,

* Mürettebat iletişimi ve uçağın kontrolün de sorun tespit edilmesi,

Mekanik ve tasarım sorunları geçtiğimiz Ekim ayında Lion Air 737 MAX jetinin kazasına neden oldu, Endonezyalı araştırmacılar kurbanların ailelerine nihai raporun yayımlanmasından önce Çarşamba günü yapılan brifingde bilgi verdi.

Sunumdaki slaytlarda, Uçaktaki 189 kişinin tamamının yaşamını kaybetmesine yol açan kazaya yol açan faktörlere yer verildi. Manevra Karakteristiği Arttırma Sistemi (MCAS) olarak adlandırılan bir stall önleme sistemi hakkındaki yanlış varsayımlar ve pilotların nasıl tepki göstereceği konusuna yer verilmişti.

Sistemin nasıl çalıştığı, gerektiğinde pilot tarafından uygulanacak prosedürlere ilişkin bilgilerin dökümante edilmediği bilgisine yer verildi.

Bir Boeing sözcüsü, brifing hakkında yorum yapmaktan kaçındı ve “Rapor yetkililer tarafından resmi olarak yayınlanmadığından, içeriği hakkında yorum yapmamız için erken” dedi.

Kendisine soru yöneltilen Lion Air temsilcisi de yorum yapmaktan kaçındı. Kazaya ilişkin “Nihai Kaza Raporunun” Cuma günü yayınlanacağı bilgisine yer verildi.

B737 MAX kazalarının ilki olan Lion Air kazası nihai raporunun Cuma günü yayınlanmasını takiben konuya ilişkin varsayımlar yerine gerçek bilgilerle yorum yapmak mümkün olacaktır.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.