Alman Lufthansa’da dört gündür devam eden pilot grevi geçici olarak sona erdi. 330 binden fazla yolcunun etkilendiği grevde anlaşma sağlansa bile hala uçuşlarda iptaller var.

Son iki yılda gerçekleşen 14’üncü pilot grevi ara öneri ile gerçekleşen geçici anlaşma ile son buldu. Pilot sendikasının maaş artışları ve özlük haklarındaki iyileştirmeler talebiyle başlattığı grevden 330 binden fazla yolcu etkilendi. Dört gün sonunda grev sona ermiş olmasına rağmen bazı uluslararası uçuşlar uçakların doğru havalimanında bulunamaması sebebiyle ertelendi ya da iptal edilme riskinde.

Lufthansa hava yollarından yapılan açıklamaya göre Pazar günü için planlanan uçuşların çoğunun sıkıntısız olarak gerçekleştirilmesinin beklendiği belirtildi. Ancak yinede bazı iptal ve gecikme durumlarına karşın yolcuların son durumu havalimanlarına gitmeden önce kontrol etmesi istendi.

Günlük maliyeti 10-11 Milyon Euro olan grev nedeniyle Lufthansa pilot sendikasına yeni bir öneri sundu. Ara önerinin sendika isteklerine uygun olduğu tahmin ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.