Almanya’nın bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Lufthansa’nın pilot sendikasının grev kararı hakkındaki mahkemesinde karar verildi.

Alman Lufthansa ile pilot sendikası VC arasında devam eden görüşmelerin sırasında alınan grev kararı Lufthansa tarafından mahkemeye görütürüldü. Geçtiğimiz hafta yapılan 4 günlük grev sonrası bu hafta yapılacak iki günlük grev için açılan dava da mahkeme sendikayı haklı buldu. Mahkemeye göre grev kararı yasalar ile çelişmiyor.

Bugün için toplamda 816 kısa ve uzun mesafe uçuşunu iptal etmek zorunda kalan hava yolu şirketi Çarşamba günü için ise 890 uçuşunu iptal etti. Tüm bu iptallerden 180 bin yolcunun doğrudan etkilenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Çarşmaba’dan Cumartesi’ye kadar yapılan dört günlük grevden 335 bin yolcu etkilenmiş günlük maliyet ortalama 10,5 milyon Euro olmuştu.

Alman Lufthansa ile pilot sendikası Vereinigung Cockpit 2014’den bu yana çeşitli anlaşmazlıklar yaşıyor. Son iki yılda 16 kez grev kararı alan sendika maaş artışları ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda ısrarcı.

Toplamda 5,400 pilotun katıldığı grevde son 10 günde yaklaşık yarım milyon yolcunun uçuşu iptal edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.