Japon Mitsubishi, Mitsubishi Regional Jet (MRJ) olarak bilinen bölgesel yolcu uçağı projesini “Space Jet” olarak yeniden adlandıracak.

Mitsubishi, uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Japonya için çok uzun süredir sivil yolcu uçağı üretiminde atılmış büyük bir adım olan Mitsubishi Regional Jet projesinde ve test sürecinde uçağa güveni sarsan çeşitli sorunlarla karşılaşmıştı. Şirket yeniden adlandıracağı uçak için yürütülecek markalaşma çalışmaları ile oluşan olumsuz imajı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Mitsubishi, yeniden markalaşma sürecinin yanında şuan sadece 90 kişilik modeli üretilmiş olan uçağın 70 kişilik modelini de üretme kararı aldı. Özellikle Kuzey Amerika pazarında 70 yolcu kapasiteli uçaklara olan yüksek talep sonrasında Mitsubishi bu talebi bir fırsata çevirmeye karar verdi.

İlk teslimatının 2013 yılında yapılması planlanan MRJ projesinde henüz test süreci tamamlanarak sertifikasyon sağlanabilmiş değil.

Son plana göre 2020 yılı ortasında seri üretime geçilmesi planlanırken yaşanan sorunlar nedeniyle uzun süredir uçağa yeni sipariş alınabilmiş değil.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.