Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkMitsubishi Resmen CRJ Programını Devralıyor

Mitsubishi Resmen CRJ Programını Devralıyor

Bir süredir Kanadalı havacılık şirketi Bombardier’in CRJ olarak bilinen Canadair Regional Jet programının Mitsubishi Heavy Industries (Mitsubishi/ MHI) tarafından devralınması konusunda yürütülen görüşmelerde anlaşmaya varıldı.

Anlaşma kapsamında Mitsubishi CRJ programının 200 milyon dolar tutarındaki borçlarını üstlenirken, Bombardier’de mevcut siparişlere ait 180 milyon dolarlık hak edişten vazgeçecek. Toplamda Mitsubishi, Bombardier’e 550 milyon dolar ödeme yapacak.

Anlaşma kapsamında Mitshubishi, CRJ programına ait bakım, destek, pazarlama ve satış sistemine ait Kanada ve ABD’de bulunan tüm yapıları da devralacak.

Devralma işlemi ile birlikte Mitsubishi Space Jet bölgesel yolcu uçağının yanı sıra aktif olarak satışta olan bir modeli bünyesine katacak.

MHI Başkanı ve Genel Müdürü Seiji Izumisawa devralmaya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Paris Air Show’da altını çizdiğimiz gibi hava yolu şirketlerine yeni bir kazanç potansiyeli ve yolculara yeni bir deneyim sunmak için çok çalışıyoruz. Bu devralma işlemi bizim güçlü ve küresel bir havacılık şirketi olmamız yönünde atılan önemli bir adım. Bu işlem havacılık bağlantılı olarak çalışmalarımızın da artmasına neden olacaktır.”

Izumisawa “CRJ programı özverili kişiler tarafından desteklendi. Japonya, Kanada ve diğer yerlerdeki alt yapımız ile birlikte Mitsubishi Space Jet bölgesel yolcu uçağı ailesinin başarısına güveniyoruz. MHI, Kanada’da 10 yıldan uzun bir geçmişe sahip ve umuyorum ki bu devralma ile birlikte şirketimizim Kanada’daki varlığı daha da artacaktır.”

Bombardier Başkanı ve Genel Müdürü Alain Bellemare “Bombardier’in havacılık ve uzay alanındaki dönüşümünün tamamlayıcısı olan bu anlaşmayı duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. MHI tarafından gerçekleştirilen bu devralmanın müşteriler, çalışanlar ve hissedarlar açısından en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Yumuşak bir geçiş için  çalışacağız.”.

Bellemare “Geride bıraktığımız havacılık ve uzay dönüşümü ile birlikte, geleceğe dönük güçlü ve açık hedeflere sahibiz. Hedefimiz iki alanda güçlü büyüme elde etmek, uluslararası demiryolu markamız olan Bombardier Transportation ve iş jeti pazarının önemli bir oyuncusu olan Bombardier Aviation ile eşsiz müşteri deneyimleri sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Mirabel, Québec’de bulunan mevcut CRJ üretim hattının bulunduğu tesisler Bombardier’de kalmaya ve MHI adına parça üretiminin yanı sıra müşteri desteği sunmaya devam edecek. CRJ programının mevcut siparişlerinin 2020 yılı ortasında teslimatının tamamlanması ile sona erdirilmesi öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...