Bir süredir Kanadalı havacılık şirketi Bombardier’in CRJ olarak bilinen Canadair Regional Jet programının Mitsubishi Heavy Industries (Mitsubishi/ MHI) tarafından devralınması konusunda yürütülen görüşmelerde anlaşmaya varıldı.

Anlaşma kapsamında Mitsubishi CRJ programının 200 milyon dolar tutarındaki borçlarını üstlenirken, Bombardier’de mevcut siparişlere ait 180 milyon dolarlık hak edişten vazgeçecek. Toplamda Mitsubishi, Bombardier’e 550 milyon dolar ödeme yapacak.

Anlaşma kapsamında Mitshubishi, CRJ programına ait bakım, destek, pazarlama ve satış sistemine ait Kanada ve ABD’de bulunan tüm yapıları da devralacak.

Devralma işlemi ile birlikte Mitsubishi Space Jet bölgesel yolcu uçağının yanı sıra aktif olarak satışta olan bir modeli bünyesine katacak.

MHI Başkanı ve Genel Müdürü Seiji Izumisawa devralmaya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Paris Air Show’da altını çizdiğimiz gibi hava yolu şirketlerine yeni bir kazanç potansiyeli ve yolculara yeni bir deneyim sunmak için çok çalışıyoruz. Bu devralma işlemi bizim güçlü ve küresel bir havacılık şirketi olmamız yönünde atılan önemli bir adım. Bu işlem havacılık bağlantılı olarak çalışmalarımızın da artmasına neden olacaktır.”

Izumisawa “CRJ programı özverili kişiler tarafından desteklendi. Japonya, Kanada ve diğer yerlerdeki alt yapımız ile birlikte Mitsubishi Space Jet bölgesel yolcu uçağı ailesinin başarısına güveniyoruz. MHI, Kanada’da 10 yıldan uzun bir geçmişe sahip ve umuyorum ki bu devralma ile birlikte şirketimizim Kanada’daki varlığı daha da artacaktır.”

Bombardier Başkanı ve Genel Müdürü Alain Bellemare “Bombardier’in havacılık ve uzay alanındaki dönüşümünün tamamlayıcısı olan bu anlaşmayı duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. MHI tarafından gerçekleştirilen bu devralmanın müşteriler, çalışanlar ve hissedarlar açısından en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Yumuşak bir geçiş için  çalışacağız.”.

Bellemare “Geride bıraktığımız havacılık ve uzay dönüşümü ile birlikte, geleceğe dönük güçlü ve açık hedeflere sahibiz. Hedefimiz iki alanda güçlü büyüme elde etmek, uluslararası demiryolu markamız olan Bombardier Transportation ve iş jeti pazarının önemli bir oyuncusu olan Bombardier Aviation ile eşsiz müşteri deneyimleri sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Mirabel, Québec’de bulunan mevcut CRJ üretim hattının bulunduğu tesisler Bombardier’de kalmaya ve MHI adına parça üretiminin yanı sıra müşteri desteği sunmaya devam edecek. CRJ programının mevcut siparişlerinin 2020 yılı ortasında teslimatının tamamlanması ile sona erdirilmesi öngörülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.