Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçmişte 300 milyon için IMF kapılarında dilenildiğini belirterek, “O günlerden sadece Muş`taki bir projeye 1,9 milyar para harcanan günleri konuşur hale geldik” dedi.

Muş Havalimanı Terminali ve apronunun temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Muş Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, bakanlık bürokratları, kamu kurum amirleri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Bakan Arslan, 15 yıldır ülkenin her yerinde kalkınma seferberliği olduğunu belirterek, “15 yıllık AK Parti dönemi boyunca ülkemizin her yerinde kalkınma seferberliği var. Bundan Muş da nasibini alıyor. Biz, birçok yerde birçok işi başlatıyoruz, Muş’taki terminal binasında olduğu gibi. Ancak temel atma ve açılışlara yetişemiyoruz. 10 ay önce Sayın Başbakanımızla gelip temelini atmayı öngörmüştük. Ancak mesai ve ülkenin çeşitli yerlerindeki temel atma törenlerinin yoğunluğu nedeniyle programımız bugüne kaldı. Burada Muş’un hak ettiği modern bir havalimanı terminalini hizmete sokacağız” dedi.

“Havayolu halkın yolu olacak”

15 yıldır ‘Havayolu halkın yolu’ sloganıyla hareket ettiklerini dile getiren Bakan Arslan şöyle konuştu: “Bu sloganla yaptığımız yatırımlar sonucu 26 havalimanı sayısını 55’e yükselttik. Yılda 35 milyon iç ve dış hat yolcusuna hizmet ederken, 180 milyon yolcuya hizmet eden ülke haline geldik. Amerika’dan Uzak Doğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya havayolunun merkezi olacağız dedik, hakkını vereceğiz dedik, havayoluyla uçmayan kalmayacak dedik ve bu sözümüzü yerine getirerek Türkiye’yi havacılık merkezi haline getirdik. Artık orta ve büyük ölçekli havalimanlarıyla yetinmiyoruz. Artık denize havalimanı yapar hale geldik. İstanbul’a dünyanın en büyük havalimanını yaptık ve vatandaşın havayoluyla bir kıtadan bir kıtaya gitmesini sağladık. Ülkemiz ekonomisinin büyümesini sağladık. Yapılan havaalanlarından ülkemiz yararlanırken, oluşan katma değerden herkes yaralanacak. Çünkü bizim düsturumuz bu. İstanbul’a dünyanın en büyük havalimanını, mega projelerini yaparken, hedefimiz buralardan oluşturulacak katma değerle Muş’un, Muşluların ve diğer insanımızın hizmetini yapıyoruz.”

“Muş’u çok önemsiyorum”

Ülkenin dört bir yanını önemsediğini ama akrabalarının yaşadığı Muş’u ayrı önemsediğini belirten Arslan, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak bugüne kadar 1 milyar 584 milyon TL yatırım yaptık. Yollarda, havalimanlarında ve diğer hizmetlerde Muş’a çok hizmet yaptık. Hemşehrilerimiz çok daha fazlasına layık. Bundan sonra da aynı hızla devam edeceğiz. Buralarda akrabalarım var. Dolayısıyla çocukluğumdan beri Muş’u ve Muşluları bilirim. Aldığımız sorumluluk gereği ülkemizin tüm illerine hizmet ederken buralarla ilgili de sorumluluğumuz var” ifadelerini kullandı.

“Eskiden IMF kapılarında dileniyorlardı”

Geçmiş dönemlerde 300 milyon için IMF kapılarında dilenildiğini kaydeden Arslan, “IMF şefi Türkiye’ye geldiğinde davul zurnayla karşılanıyordu. Bakanlarımız, başbakanlarımız önlerinde el pençe duruyordu. O günlerden sadece Muş’taki bir projeye 1,9 milyar para harcanan günleri konuşur hale geldik. Bunun müsebbipleri elbette ki, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızdır. Allah onlardan razı olsun. Ama asıl teşekkürü sizler hak ediyorsunuz. 15 yıldır olağanüstü bir destekle onların arkasında duruyorsunuz. İnşallah sizin bu güçlü duruşunuz olduğu sürece size daha çok hizmet edeceğiz. Bu konuda şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

Yatırımların devam edeceğini dile getiren Arslan, “15 Temmuz’da olduğu gibi siz ölümüne; geleceğinize, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine sahip çıktıkça, ülkemizin geleceğini, dünyadaki mazlumların ve mağdurların geleceğini düşünen Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında durdukça, önderimiz Başbakanımız Binali Yıldırım’ın arkasında bu kadar güçlü durdukça şüpheniz olmasın biz her zamanki gibi hizmetinizde olacağız. Yaşam standardımızı, ulaşımımızı yükselteceğiz. Ama bununla da yetinmeyip bölgenin ekonomisi, sanayisi, endüstrisi nasıl büyüğünün mücadelesini yapacağız. Onun mücadelesini yaptığımız için Muş’un da içinde olduğu 23 ille ilgili cazibe merkezleri programını başlattık. Kaderine terk edilmişlik bu bölgelerin kaderi olmaz diyen Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 yıldır yaptığı gibi bu bölgelerle batı arasındaki kalkınmışlık farkını gidereceğiz. Bunu tek başımıza yapamayız, sizin desteğinizle yaparız” dedi.

Muş-İzmir seferleri için ilk adım

Muş-İzmir uçak seferleri için havayolu şirket yetkililerinin Muş’a gelip inceleme yapacağını vurgulayan Bakan Arslan, “Yolcu sayısı artıyor, terminali büyüyor ve Muşlu İzmir’e uçmak istiyor. Biz bununla ilgili havayolu şirketleriyle konuşacağız. Gelip çalışma yapacaklar, yeteri derecede yolcu çıkarsa seferleri başlatacağız. 2 yıl önce Bursa’ya uçuş yoktu. O zaman da çalışmasını yaptık ve seferi başlattık. Bizim görevimiz terminal, havalimanı yapmak ve sonra da ticari kuruluşlar olan havayolu şirketlerini yönlendirip uçak seferi başlatmaktır. Durmak yok yola devam. Desteğiniz olduğu sürece biz size hizmet edeceğiz” şeklinde konuştu

“Haftada 52 sefer düzenlenmektedir”

Vali Aziz Yıldırım ise, Muş’un tarihte önemli bir yeri olduğunu söyledi. Muş’un bu önemine yakışır yatırımların yapıldığını ifade eden Vali Yıldırım, “Havalimanımız 1992 yılında sivil trafiğe açılmıştır. 2003 yılında 334 iniş-kalkış yapan uçak sayısı bu rakamla 2 bin 535 uçak ve 378 bin yolcu sayısına ulaşmıştır. Haftada 52 sefer düzenlenmektedir. Bu rakamlardan da görüldüğü gibi sefer ve yolcu trafiğinin arttığının göstergesidir. 100 bin yolcu kapasiteli mevcut binamız bu trafiği kaldırmakta yetersiz kalıyordu. Yapılacak yeni binamız yolcu trafiğine hizmet verebilecek bir düzeye kavuşacaktır” diye konuştu.

Ocak: “Hedefimiz Dünya Sivil Havacılık Standardında 11. Sıradaki Yerimizi İlk 3’e Taşımaktır”

Törende bir konuşma yapan DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, 2000’li yılların başından itibaren hızlanan küreselleşme süreci ile birlikte hava yolu ulaşımı diğer ulaşım modları arasında özel bir önem ve önceliğe sahip olduğunu belirterek “Ülkemiz de bu sürecin dışında kalmamış, başta bakanlığımız politikaları, bilahare hükümetimizin sektöre yönelik olarak almış olduğu radikal kararlar neticesinde havacılık sektörü büyük bir hız ve önem kazanmıştır” dedi.

DHMİ 2016 yıl sonu verilerine göre, ülkemizde hava yolu ulaşımını kullanan sayısı 174 milyonu; havalimanlarına inen kalkan uçaklarla hava sahamızı kullanan uçakların toplamı da 1 milyon 800 bini aşmış bulunduğunu ifade eden Funda Ocak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Elbette ki bu gelişim, tüm diğer sektörlerde olduğu gibi, havacılık sektöründe de önemli bir yatırım hamlesini zorunlu kılmıştır. Nitekim gerek Bakanlığımız gerekse Kuruluşumuzun son 15 yıllık dönemde kamu kaynaklarıyla bu sektöre yaptığı yatırımların tutarı 12 milyar TL’ye ulaşmış bulunmaktadır. Ayrıca alternatif finans modeli olarak kullandığımız Kamu-Özel İşbirliği Projeleriyle de 2.2 milyar $’lık yatırım bu sektöre kazandırılmıştır.

Şu anda devam eden Dalaman Dış Hatlar ve bir başarı öyküsü olarak İstanbul’da yükselen İstanbul Yeni Havalimanı Projemizle birlikte bu tutar 16 milyar $’ı aşacaktır. Tüm bu yatırımlar neticesinde ülkemiz dünya sivil havacılık standardında bugün 11. Sıraya yerleşmiş bulunmaktadır. Gerek Sayın Bakanımızın direktifleri gerekse sektörümüzün duayen lideri Sayın Başbakanımızın koyduğu hedefler ve kıymetli Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla bu yatırımlarımız devam edecektir. Hedefimiz 11. Sırayı ilk 3’e taşımaktır.

Az sonra temelini atacağımız Muş Havalimanı Terminal Binası da Bakanlığımızın, ülkemizin kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna başlattığı yatırım hamlesinin önemli bir halkasıdır. Ben bu yatırımımızın başta ülkemiz olmak üzere sektörümüze hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, tekraren katılımınız için teşekkür ederken saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Muş Havalimanı Terminali ve apronunun temeli atıldı. Bakan Arslan, programın ardından cuma namazını kılmak üzere Salih-Muhlise Çağlayan Camii’ne geçti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.