Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Alik Aydarbayev, Air Astana havayolu şirketi ile Kazakistan Demiryolları (JS KTZ) şirketinin yıl sonuna kadar hava-kara transfer ve lojistik hizmeti sunan kargo şirketi kuracağını açıkladı.

Hükümet Evi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Aydarbayev, tüm ülkelerde yolcu taşımacılığıyla beraber kargo taşımacılığı şirketlerinin hizmet verdiğini belirterek, bugüne kadar Kazakistan’da bu alanda hizmet veren şirketin olmaması nedeniyle Kazakistan Demiryolları’nın, Air Astana ile birlikte kargo hizmetleri sağlayan bir şirket kuracağını belirtti.

Yeni şirketin bu yıl sonuna kadar kurulacağını söyleyen Aydarbayev, Kazakistan Demiryolları’nın bu alanda işbirliği yapacak ortak aradığını ve yeni kurulacak şirket için bu yıl en az iki kargo uçağı alınacağını kaydetti.

Bu alanda bugüne dek sadece yabancı şirketlerin hizmet verdiği Kazakistan’da yeni kurulacak şirket, havayolu kargo taşımacılığı alanındaki ilk Kazakistanlı şirket olacak. Şirketin FedEx Express tarzında hava-kara transfer ve lojistik hizmeti sunacağı planlanıyor. Transit yük taşımacılığı geçen yılla kıyasla iki kat artan Kazakistan’da, demiryolu ve otoyolu taşımacılığı sektörü devlet bütçesine önemli katkılar sağlıyor. Yeni kurulacak şirketin havayolu kargo taşımacılığı hizmetleri sayesinde Kazakistan’ın tüm altyapılara sahip lojistik merkez haline geleceği bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.