Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Musa Alioğlu: Avrupa Birliği’nin tartışmalı kararı, uçaklarda “Alo” kaosu yaşanacak

Geride bıraktığımız yılın son günlerinde uçak yolcularının değişik nedenlerle yaptığı kavgalara bir yenisi daha eklendi. Bu kez Türk Hava Yolları’nın Gaziantep- İstanbul seferini yapan uçakta telefonunu kapatmak istemeyen bir yolcu ile bu duruma karşı çıkan bir başka yolcu arasında kavga çıkmış. Yolcuların kavgası nedeniyle uçağın kaptan pilotu, uçuştan vaz geçerek uçağı tekrar kapıya yanaştırmış ve uçağa çağrılan polis, kavgacı yolcuları uçaktan indirmek zorunda kalmış.

Bu ve buna benzer tartışma ve kavgalar sadece biz de değil, dünyanın her yerinde tüm havayolu şirketlerinde sıklıkla görülmektedir. Medeni ülkeler ve onların medeni insanları hariç.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cep telefonlarıyla konuşma alışkanlık haline geldi ve giderek de kronik bir hal aldı. Bunu önüne de artık geçilemiyor.

Yapılan araştırmalara göre, bir insan günde ortalama 3 saat 23 dakikalık bir zamanı telefon başında geçiriyormuş.

Bu da bu insanların günde 58 kez telefonlarını kontrol ettiği anlamına geliyormuş.

Tabii bu durum kişilere ve mesleklere göre de değişkenlik gösterebiliyor.

Telefonla çok sık konuşan bu insanların bunu yaparken de karşısındaki insanı görmemezlikten gelme hali de phubbing olarak tanımlanıyormuş. Bu sözcük, İngilizcede phone (telefon) ve mobbing (küçümseme) kelimelerinin birleştirilmesiyle meydana geliyormuş.

Yani, telefonla konuşmak yerde de, havada da büyük sorunlara neden olabiliyor.

Bundan bir önce bir müjde olarak verilen “Uçaklarda ‘Alo’ demek serbest” başlıklı bir habere de bakmak gerek.

Uçak modu, her telefonda bulunan ve zaman zaman oldukça da işe yarayan bir özelliktir. Var oluş amacı aslında isminden de anlaşılacağı üzere, uçaklarda telefonun dışarısıyla olan mobil bağlantı transferini kesmek olan bu özellik, aslında günlük hayatımızda da oldukça sık başvurduğumuz bir fonksiyon. Bununla birlikte Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan son karar, bu durumu sonsuza kadar değiştirebilir. Komisyonca alınan karara göre 30 Haziran 2023 tarihinden itibaren uçaklarda telefonları kapatma ya da uçak moduna alma zorunluluğu sona erecek. Bu durumun sebebi olaraksa, artık uçakların bu konuda yeterli seviyeye gelmiş olmasını gösteriliyor.

Bu karar güvenlik açısından değilse bile konfor açısından yolculuk kalitemizi olumsuz etkileyecektir. Nitekim telefonun uçak moduna alınması, telefon bu modda kaldığı sürece uçak seyahatinin daha sessiz sürmesini sağlıyordu.

Ancak artık böyle bir yasak olmayacağına göre, yol boyunca konuşanlar mı dersiniz, internetten video açıp kulaklık takmadan izleyenler mi dersiniz yoksa kulağında kulaklık olmasına rağmen son ses dinlediği için tüm yolculara dinletenler mi dersiniz, birçok farklı durum meydana gelecektir. Bakalım daha belirtilen tarihe çok var ve belki Avrupa Birliği Komisyonu bu süre zarfında bu kararından geri döner, kim bilir…

Ama ortada bir gerçek var ki, uçaklarda telefonla konuşmayı serbest bırakmak çok tehlikeli sonuçlar doğuracaktır.

musaalioglu@gmail.com

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR