THY’nin yeni açıkladığı fiyatı koru uygulamasında standart korumada yolcu uçuşuna kalan süreye bağlı olarak belirli bir tutar karşılığında fiyatı sabitleyebiliyor. Biletleme durumunda ise ödediği tutar iade edilecek.

Opsiyon eşitliğini tüm satış kanallarında uygulamalı

TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, THY’nin yeni uygulamasına tepki gösterdi. Olcar şu ifadeleri kullandı: ”

Söz konusu uygulama havayollarının satış politikaları çerçevesinde yapabileceği bir uygulamalardandır ve tüketici menfaati vardır, Lakin THY’nin bunun sadece kendi ONLİNE kanalından yapması yani sözleşmesi olduğu acenta ve satış kanallarını devre dışı bırakması yanlış bir uygulamadır. Bunun tuketici nezdinde anlaşılması ve izah edilmesi de zordur.

Türk Hava Yolları içinde bazı iç departmanlarının bile haberi olmadan ben yaptım oldu mantığı ile yaptığı bu nevi uygulamalar tüm taraflara zarar vermektedir. Türk Hava Yolları opsiyon eşitliğini tüm satış kanallarında aynı şekilde uygulamak zorundadır. Aksi halde haksız rekabet ortamı yaratır. Bu konu hakkında 2017’de mutabakat sağlanmış ve THY Opsiyon eşitliğini tüm dağıtım kanallarında bu uygulamaya kadar olan sürede sağlamıştı.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.