Pazartesi günü Air France’ın İstanbul-Paris seferini yapan  AF1891  sefer sayılı A319 tipi  uçağın en arkasında oturan  bir kadının ,Haitili 5 yaşındaki çocuğu kaçak olarak el bagajında Fransa’ya  götürürken, bir yolcunun  el bagajındaki hareketlerden  dolayı  şüphelenmesiyle ortaya çıkan olayda, Fransız medyasındaki haberlere göre  kaçak çocuk ticareti yapılma şüphesi var.

Fransız uyruklu kadının, çocuğun biyolojik annesi olup olmadığı teyit edilemedi. Fransız medyasına göre, 1 ile 2 yaş arasında olduğu öne sürülen çocuğu  bez torba biçimindeki el bagajıyla kaçırmaya çalışan 36 yaşındakı Marguerita Jean’ın bunu  kanıtlayamadığı takdirde çocuk kaçakçılığı  suçlamasıyla ilgili olarak soruşturmaya uğrayacağı muhtemel. Jean’ın çocuğu daha önceden evlatlık almak için Haiti makamlarına müraacat ettiği ancak reddedildiği iddiaları  Paris Savcılığınca soruşturuluyor.

Air France sözcüsü ise olayla ilgili soruşturma açıldığını  ve sorumluluğun  Atatürk Havalimanı güvenliğine ait olduğunu  kaydetti.

Ne olmuştu?

5 yaşındaki Yvelina Debora Damus’la 25 Şubat’ta Dominik’ten Madrid aktarmalı İstanbul’a gelen Fransız Marguerita Jean (36), bir süre İstanbul’da kaldı. Pazartesi ise İstanbul-Brüksel uçağına bilet alarak yanındaki çocukla pasaport kontrolünden geçerek arındırılmış salona girdi. Çocuğu burada bırakan kadın, daha sonra yurtdışından çıkış iptalini yaparak arındırılmış salondan dışarı çıktı. Dış Hatlar Terminali’ne giderek Air France’dan İstanbul-Paris bileti alan Jean, pasaport kontrol noktasından geçtikten sonra çocuğu valize yerleştirdi. Ertesi gün de Air France uçağına binerek içinde çocuk olan çantayı kabindeki bagaja koydu. Uçak, Atatürk Havalimanı’ndan Paris’e gitmek üzere havalandı. Bir süre sonra kabin kapağını açan yolculardan biri valizdeki hareketlenmeyi fark ederek durumu kabin görevlilerine bildirdi. Çocuğun el bagajına saklandığı tespit edildi. Uçağın Paris’e inişinin ardından Jean, polis tarafından gözaltına alındı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.