Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkO Uçaklar Malatya’da, Havalimanı Hâlâ Kapalı

O Uçaklar Malatya’da, Havalimanı Hâlâ Kapalı

Darbe girişimi sırasında 15 Temmuz akşamı Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından izinsiz olarak havalanan ve Erhaç 7. Ana Jet Üssü’ne inen 7 kargo uçağının, özel eğitimli askerleri darbeye destek için taşımak için görevlendirildiği öğrenildi. Bu arada, uçakların Malatya Erhaç 7. Ana Jet Üssü’nde bekletilmeye devam ettikleri bildirildi.

FETÖ/ PDY Silahlı Terör örgütü yanlısı askerlerin darbe girişimi esnasında 15 Temmuz akşamı Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından 7 askeri kargo uçağı izinsiz olarak havalandı. Kargo uçakları, kendi üslerine dönüş için izin verilmeyince, önce Diyarbakır’a inmek istedi ancak izin alamayınca Malatya 7.Ana Jet Üssü’ne yine izin almadan radar yardımıyla iniş yaptılar. Sistemlerin kapatılmasına karşın Erhaç’a inen 7 adet kargo uçağının yeniden havalanması, alınan tedbirlerle engellendi. Bu uçakların 39 personeli, polis tarafından gözaltına alındı ve Kayseri’ye gönderildi. Aralarında bir kadın pilotun da bulunduğu 39 subay ve astsubay, Kayseri’de darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle tutuklandı.

KARGO UÇAKLARI SAVCILIK TARAFINDAN ARANDI
Malatya Erhaç Havaalanında bekletilen 7 askeri kargo uçağının içerisinde savcılık tarafından yapılan incelemeler tamamlandı. Kargo uçaklarının içerisinden mühimmat çıkmadığı, bu uçakların özel eğitilmiş 550 askeri, darbe girişimine katmak için görevlendirildiği öğrenildi.

Malatya Valisi Mustafa Toprak, “Bu uçaklar, burada yakıt ikmali yapıp Şırnak’taki havalimanına inerek, orada tertip edilen 550 terörle mücadele için yetişmiş özel unsurları Akıncılar’a götürmek için bir plan yapıldığı değerlendiriliyor” dedi.

askeriucak

7. ANA JET ÜSSÜ’NDE JÜBİLE UÇUŞU YAPMIŞTI
Darbe girişimine yönelik operasyon kapsamında tutuklanan Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, İç Güvenlik Harekatı ve sınır ötesi operasyonlarındaki katkısı nedeniyle ‘Kahramanlar Üssü’ adı verilen Malatya 7. Ana Jet Üssü’nde RF-4E’lerin son uçuşunu gerçekleştirmişti.

SİVİL UÇAK SEFERLERİNE KAPALI..
Bu arada, darbe girişiminin ardından Malatya’ya inen askeri kargo uçakları ile darbenin 2. dalgasını başlatmak üzere savaş uçaklarının kalkmasını engellemek için, pisti belediye ve diğer bazı resmi kurumlara ait araçlar çekilerek kapatılan ve aynı zamanda sivil yolcu taşımacılığı için de kullanılan Erhaç’taki Malatya Havalimanı’nın ne zaman açılacağı konusunda henüz bir bilgi verilmedi.

THY’nin uçak tarifesinde, 26 Temmuz Salı günü için Malatya’ya yapılacak uçak seferleri “İPTAL” olarak görülürken, sonraki günler için herhangi bir “İPTAL” ya da “SEFER VAR” kaydı yeralmıyor.

(Fatih Durdu/MalatyaHaber.com)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Bayraktar TB2 SİHA’lar Arnavutluk Ordusu envanterinde

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2 SİHA'ların Arnavutluk ordusunun envanterine girdiğini belirterek, "Bayraktar...

Dr. Hüseyin Fazla: “Türkiye Dünyanın En Büyük Beşinci Nesil Savaş Uçağını Üretmeyi Nasıl Başardı?”

F-35 müşterek program ofisi örnek alınarak, Türk Hava Kuvvetleri öncülüğünde TUSAŞ Balgat yerleşkesinde yapılan...

Baykar’ın İHA-230 Süpersonik Füze Atış Testi başarıyla sonuçlandı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar...

F-16’lar için kabul mektubu geldi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 40 yeni F-16 Blok-70'in tedariki, mevcut 79'unun ise modernizasyonu, mühimmat...

Deniz Karakol Uçağından, Fethi Bey’in 110 yıl önce kullandığı güzergahta anma uçuşu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), şehit olan Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık Bey’in vefatının...

İsrail’e ait İHA’nın düşürülmesi Hizbullah’ın hava savunma sistemini ortaya çıkardı

Hizbullah'ın Güney Lübnan'da İsrail insansız hava aracı (İHA) Hermes 450'yi düşürmesi, Hizbullah'ın sahip olduğu...

Şehit Fethi Bey törenle anıldı

Fethiye’ye ismini veren ve Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından olan Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi...

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu ilk tam uçuş simülatörü 40 bin saati başarıyla tamamladı

Hava Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. (HAVELSAN) tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen tam...