Güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse II dünya turunu tamamladı.

Yolculuğuna 5 Mart 2015’te Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kentinden başlayan uçak 16 ay sonra aynı noktaya ulaştı.

Solar Impulse 2 böylece dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak oldu.

Uçağın İsviçreli pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg hedeflerinin yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekmek olduğunu söylüyor: “Uçağı yakıtsız olarak 40 bin kilometre boyunca Andre ile değişmeli olarak kullandık. Şimdi gösteri sona erdi. Yani insanlar bunu geliştirip daha ileri noktaya taşıyabilir. Bu teknolojiyi kullanmalıyız.”

Toplamda yaklaşık 500 saat uçan ikili böylece dünya çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçti.

Saatte ortalama 45 ila 90 kilometre hızla ilerleyen uçak 16 noktada mola verdi. Onlar arasında Umman, Hindistan, Çin, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve son olarak da Mısır bulunuyor.

Lityum iyon pillerle gündüzleri enerji depolayan uçak geceleri de uçuşuna devam etti.

Euronews muhabiri Rita Del Prete bu ana şahitlik edenler arasındaydı: “Güneş enerjisiyle çalışan bir uçağın tarihi dünya duru sadece havacılık için bir zafer değil. Yenilenebilir enerjinin küresel düzeyde kullanılması da kazanmış oldu.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.