Yozgat Belediyesi tarafından düzenlenen 15.Yozgat Sürmeli Festivali etkinlikleri kapsamında Dağ Bisikleti ve Türk Hava Kurumu Fun Fly Ligi 3. Etap Model Uçak yarışması sona erdi.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yüzlerce sporcunun katıldığı etkinliklerde yarışmacılar çeşitli kategorilerde mücadele ettiler. Yamaç Paraşütü yarışmasına tarihi Çeşka Kalesi ev sahipliği yaparken, Dağ Bisiklet Şampiyonası’na ise Çamlık Milli Parkı ev sahipliği yaptı. Yarışma öncesinde bir gün önce Çeşka Kalesi’nde düzenlenen Yamaç Paraşütünde dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Yamaçparaşütü Hedef Şampiyonası 2. Etap yarışmasına 18 sporcu katılırken, yarışmada Mevlüt Hoyraz birinci, Ali Çakır ikinci, Mustafa Üri üçüncü oldu. Takım olarak ise THK birinci, Kayseri Havacılık ikinci Gökyüzü ise üçüncü oldu. Bayanlarda ise Özlem Bağ birinci, Gülşah Hoş ikinci, Gülcan Şimşek ise üçüncü oldu. Dağ Bisikleti yarışmasında elitler kategorisinde Bayram Eroğlu birinci, Ali Çakas ikinci Cumhur Boyraz üçüncü oldu.

Bu sene şenliklerin diğer şenliklere göre farklı geçmesi için çalışmalar hazırladıklarını belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan: “ Bu yıl şenliklerin farklı bir şekilde yapılmasını arzuladık, onun içinde ciddi bir arayış içerisinde olduk. İstedik ki her sene birbirinin tekrarı olan çalışmalardan birisi olmasın farklı bir etkinlik olsun. Bir de sadece eğlence boyutu olan bir çalışma değil, Yozgat’ı tanıtan Yozgat’taki güzellikleri dışarıya aktaran bir etkinlik olsun istedik.” dedi.

Şenliklerin halkın şenliği olması için çalıştıklarını belirten ve bu amaca ulaştıklarına değinen Arslan bu gibi etkinliklerle ayrıca Çamlığın ve Çeşka Kalesi’nin tekrardan gündeme getirilmesi adına önemli olduğunu söyledi. Arslan: “ Bütün bu etkinlikler Yozgat’ın tanıtımı açısından önemli faaliyetler. Bu çalışmalar sırasında yüzlerce sporcu Yozgat’a geldi, Yozgat’ı tanıdılar. Biz onlardan bir şeyler gördük öğrendik. Yamaç paraşütü yarışmasında antrenörler tarafından çok sayıda vatandaşımız da yamaç paraşütünü denediler. Bunlar Yozgat için güzel şeyler.” diye konuştu.

Türkiye’nin birçok ilinden birçok spor kulübünden sporcuların geldiğini belirten Arslan: “Sporcuları iyi bir şekilde ağırladık. Bu gibi faaliyetler Yozgat’ta ilk defa yaşanan şeyler. Bu faaliyetlerin burada kalmamasını istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda da gerek Sürmeli Şenlikleri’nde gerekse çeşitli turnuvalar şampiyonalar düzenleyerek Yozgat’ın gündemde kalmasını ve bu yarışmaların Yozgat’ta devam etmesini istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Arslan: “Gelecek sene de bir aksilik olmazsa Dağ Bisikleti Şampiyonası uluslar arası takvime alınacak ve Yozgat’ta bir etap düzenlenecek. Bu parkur Nohutlu-Hattuşaş etabı olacak. Yamaç paraşütü ile ilgili olarakta bir çalışmamız olacak. Yozgat’ta bir bölge okulu açma düşüncemiz var. Bu okulun Yozgat’a çok önemli bir katkılar sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

(Yozgat Haber Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.