Airbus, Covid-19 koşullarında küresel endüstriyel akışta operasyon devamlılığını sağlamak ve müşteri taleplerini karşılamak amacı ile ‘e-teslimat’ adı altında yeni dijital teslimat sürecini hayata geçirdi. Pegasus Havayolları, dünyada bu yeni teslimat modeli ile bir Airbus uçağı teslim alan ilk havayolu oldu.

Airbus, Covid-19 pandemi koşullarına sağlık ve güvenlik gereksinimlerini uyarlayarak hayata geçirdiği yeni ‘e-teslimat’ platformu sayesinde çevrimiçi sözleşme modeli ile teslimatları uzaktan gerçekleştirmektedir. Bu sayede Airbus, mevcut koşullara rağmen teslimat akışının devamlılığını garantilerken, müşteri taleplerini de karşılamaya devam etmektedir.

Airbus, ‘e-teslimat’ modeli ile Airbus A320 Ailesi’nden 3 adet uçağı Pegasus Havayolları’na teslim etti. Pegasus Havayolları, bu yöntem ile uçak teslimatının gerçekleştirildiği dünyanın ilk havayolu oldu. Airbus, ‘e-teslimat’ modeli ile önümüzdeki günlerde farklı müşterilerine yeni teslimatlar gerçekleştirmeye devam edecek.

Bu yeni e-teslimat yöntemi üç ana aşamadan oluşmaktadır: 1. Airbus’a (veya havayolu şirketi tarafından atanan yerel bir üçüncü tarafa) verilen teknik kabul tamamlama (Technical Acceptance Completion – TAC) görevleri; 2. Elektronik unvan devri (elektronik Transfer-of-Title – ToT); ve 3. Özel uçuş (ferry flight) ve ardından uçağın müşterinin üssünde teslim alınması. TAC aşaması için havayolu, Airbus’ı kendi adına gerekli tüm eylemleri gerçekleştirmesi için yetkilendirebilir. Bunlar arasında zemin kontrolü, kabul testi uçuşu, kabul kılavuzları ve prosedürleri ve gerekirse küçük müdehaleler de yer almaktadır. Ardından ikinci aşamada Airbus ve müşterileri ekipleri, yeni bir güvenli sözleşme platformu olan ‘e-SalesContracts’ ile devir işlemini tamamlar. Bu yöntem, sözleşme işlemlerinin optimize edilmesini ve nerede olunursa olunsun kağıtsız taslak ve ticari teslimat dökümanlarından dijital imzaya kadar müzakere işlemlerinin daha basit ve gerçek zamanlı olarak sanal ortamda gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bu platform, müşterinin kendi personelinin Airbus teslimat merkezinde fiziksel olarak bulunma ihtiyacını da ortadan kaldırır. TAC ve ToT aşamaları tamamlandıktan sonra, müşterinin kendi uçuş ekibi (veya atanmış bir üçüncü taraf), sağlık açısından güvenlik koşullarının sağlandığı özel bir uçuş ile teslimat merkezine ulaşır. Burada sterilize edilmiş uçağı teslim alır ve bu uçak ile kendi üssüne geri döner.

e-teslimat, mevcut Covid-19 krizi sırasında güvenli bir şekilde iş sürekliliği sağlama aracı olmasının yanı sıra, özellikle gelişmiş iş akış verimliliği, esneklik, şeffaflık ve daha çevre dostu, hızlı ve samimi bir müşteri deneyimi sunan yeni dijital yöntemleri bakımından da Airbus ve müşterileri için ileriye dönük bir işbirliği modeli haline gelebilir.

Özel Covid-19 Güncellemesi

Airbus Müşteri Hizmetleri ekibi, Covid-19 sürecinde filoları yerde bekleyen müşterilerini desteklemek için olanca gücüyle çalışıyor ve uygun bakım tavsiyeleri veriyor. Dönem, olağanüstü tedbirlerin alınmasını gerektirdiğinden operatörlerinin güvenlik seviyelerini korurken, pragmatik destek de sağlıyor. Tüm bunların sonucunda da havayollarının büyük ve ani bakım gerektiren iş yükünü azaltırken gerektiğinde de uçakların bakımlarıyla ilgili hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmasını sağlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.