Güntay Şimşek’in HaberTürk’te yayınlanan Airport Programına konuk olan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Güliz Öztürk,  bu yıl Pegasus’un filosuna 20 uçak daha ekleyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde genel müdürlüğü Mehmet Nane’den teslim alarak Türkiye’nin ilk kadın havayolu genel müdürü olan Güliz Öztürk, Airbus’a sipariş verilen 100 uçaktan 20’sinin teslim alınacağını söyledi. Bu uçak tipi Airbus A321neo olacak.

Teslim alacakları A321neo’ların 239 koltuklu olduğunu belirten Güliz Öztürk, bu uçakların yüksek kapasiteleri ile düşük koltuk maliyetlerine sahip olduğunu söyledi.

2019’da planladıkları yeni uçuş noktalarını bu yıl açmaya başladıklarını belirten Öztürk, “Geçen yıl kısıtlı kapasite ile bile 8-9 yeni uçuş noktası açmıştık. Bu yıl yeni noktalar arka arkaya gelmeye başladı. İstanbul’dan Helsinki, Astana’ya uçuşlara başladık. Trabzon’dan Ortadoğu’ya yeni noktalar geliyor. Balkanlarda yeni noktalar açılıyor. Antalya bizim için önemli bir merkez” dedi.

Halen Pegasus, 47 farklı ülkede 89’u dış hat, 36’si iç hat 125 noktaya uçuyor. Hedef, bu yılın üçüncü çeyrekte dış hatlarda kapasite olarak 2019’un üçüncü çeyreğinin üzerine çıkmayı planlıyor.

Pakistan ve Hindistan hedefi

Pegasus, 2019’da yeni hat açılış noktaları olarak Pakistan ve Hindistan’ı da almıştı. Ancak bu seferlerin yapılabilmesi için filoda yeni bir düzenleme yapılması, ek yakıt tankları ile daha uzun menzile uçabilen uçakların alınabilmesi gerektiğini belirten Genel Müdürü Güliz Öztürk, “Halen Pakistan ve Hindistan planımız var. Gelişmeleri dikkatle inceliyoruz” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.