Amerika Birleşik Devletleri, son yılların en kötü pilot sıkıntısıyla karşı karşıya. Başta Southwest ve Delta havayolları olmak üzere diğer havayolları da, pilot yetersizliği nedeniyle yüzlerce hatta binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kalıyorlar.

Önde gelen havacılık uzmanlarının ortak görüşü yaşam tercihleri havayollarının bu konuda atacakları adımlara bağlı olmaktadır. İptal edilen uçuşlar nedeniyle planladığınız bir iş görüşmesine veya tatile bu nedenlerle gidemeyebilirsiniz. Dolayısıyla planlamalarınızı havayollarının uçuş programlarına göre yapma zorunluğu ortaya çıkıyor. Bu durum sektör için ‘istenmeyen fırtına` olarak nitelendiriliyor.

Krizin kök nedeni pandemi sırasında başladı. Havayolları binlerce pilota ve diğer çalışanlara erken emeklilik yolunu teşvik etti ve gerçekleştirdi. Bugün ise pilotların eğitilmesi ve işe alım süreçlerinde çaresiz durumdalar.

Bu durum tüm havacılık sektörünü az veya çok etkilemiş durumda. Dolayısıyla yaşanan sorun ciddi emniyetsiz durumlar için tehdit oluşturmaktadır. Havayollarının uçuş programlarını kısıtlamadan sürdürebilmek için uçuş ekiplerinin uçuş görev sürelerini arttırması emniyetsizliğe yol açacaktır.

Bu konuda sorun yaşayan büyük havayolu taşıyıcıları çözüm için, ABD hükümetinden uçuş eğitim saatlerini 1500 saatten 750 saate yarıya indirmesi için başvuru yaptı. Genel görüş Federal Havacılık İdaresi’nden(FAA) onay almak pek mümkün olmayacağı ve hatta gerçekleşmesinin ciddi tehdit oluşturacağıdır.

Sivil havacılık sektörünün karşı karşıya kaldığı bu sorun asla bölgesel olmayıp tüm kıtalarda ciddi olarak hissedilmektedir. Çözüm bulabilmek için tedbirler alınmaya çalışılmaktadır ama unutulmaması gereken en önemli konu yetersiz uçak üretiminin üretim bandında yapılacak iyileştirmelerle üretilen uçak sayısını arttırabilirsiniz, amma asla pilot eğitimini iki seneden bir seneye azaltamazsınız. Bunun için çaba sarf ederseniz, karşılığı önlenemez olay ve kazalar olacaktır.

Enflasyon ve artan yakıt maliyetleri pilot eğitimini aşırı derecede yükselttiği için kişisel pilot eğitimi almak neredeyse imkansız hale geldi. Bugün dünyanın her tarafında havayolu pilotu olabilmek için minimum 100-150bin USD harcamak gerekmektedir. Dolayısıyla havayolları pilot ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bugünden gerekli tedbirleri almalıdır. Eğitim masraflarının büyük bölümünün işletmelerce karşılanması ve bunun karşılığında pilotlara kabul edilebilir bir süre mecburi hizmet şartı getirmesi belki de en akılcı çözüm olabilir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.