KKTC’de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için lobi yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasında karşılıklı açıklamalar ve yapılan askeri tatbikatlarla son zamanlarda artan gerginlik sonrasında KKTC’de temaslarda bulunan Çavuşoğlu, bugün Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüştü.

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “Yunanistan ile Rum yönetiminin ortak strateji belirleme hazırlığında olduğu” yönündeki bir soruyu yanıtladı.

Çavuşoğlu, “Strateji belirleseler ne olacak? Başkasıyla tatbikat yapsalar ne olacak? Türkiye’ye düşmanlık etseler ne elde edecekler? Yunanistan dürüst davranmıyor. Bizim Yunanistan Başbakanı’nın gidip de ABD Kongresi’nde veya AB’de bizi övmesini beklemiyoruz. Böyle bir beklentimiz yok. Fakat iki NATO üyesi ülke ve NATO’da güvenlikle ilgili bir dayanışma söz konusu. Türkiye’nin alacağı, F16’lar dahil savunma sanayi ürünlerinin verilmemesi için lobi yapması kabul edilebilir bir davranış değil. Bizim hiç böyle bir lobimiz olmadı Yunanistan’a” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.