Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkPentagon Ukrayna’ya savaş uçağı planlarını reddetti

Pentagon Ukrayna’ya savaş uçağı planlarını reddetti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ikinci bir ülke üzerinden olsa dahi MiG savaş uçaklarının Ukrayna’ya tedarik edilmesine yönelik her türlü plana kapıyı kapattı. Bakanlık, bu türden bir adımı, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin etkinliği üzerinde ciddi boyutta bir değişim yaratmayacak “yüksek riskli” bir girişim olarak niteledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby günlük basın brifinginde, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Polonyalı mevkidaşıyla bugün bir görüşme yaptığını ve Polonyalı bakana Amerika’nın konuyla ilgili değerlendirmesini aktardığını bildirdi. Kirby, ABD’nin, Ukrayna’nın hava savunma ve zırhlı araç delici silah sistemleri gibi daha kritik öneme sahip askeri ihtiyaçlarını karşılayacak diğer seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.

Polonya dün yaptığı açıklamada, MiG-29 jetlerinin tümünü daha sonra Ukrayna’ya teslim edilmek üzere Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde ABD’nin ücretsiz kullanımı için konuşlandırmaya hazır olduğunu bildirmişti. Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada diğer NATO ülkelerine benzeri adım atmaları çağrısı yapılmıştı.

Ancak Kirby, Amerikan istihbaratının, böyle bir adımın gerilimi tırmandırıcı unsur olarak görülebileceği ve Rusya’dan “ciddi boyutta” bir karşılığı tetikleyebileceği sonucuna vardığını kaydetti.

Pentagon Sözcüsü, “İstihbarat camiası, MiG-29’ların Ukrayna’ya transferinin gerilimi tırmandırmaya dönük bir adım olarak algılanabileceği ve Rusya’dan NATO’yla askeri gerilim ihtimalini arttırabilecek büyük boyutta bir karşılık gelmesine yol açabileceği değerlendirmesine vardı. Dolayısıyla, MiG-29’ların Ukrayna’ya transferini yüksek risk olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kirby dün de Polonya’nın açıklamasının ardından, Polonya’nın teklifinin makul olduğunu düşünmediklerini belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üç numarası Victoria Nuland da NATO üyesi Polonya’nın MiG-29 savaş uçaklarını Amerika’nın kullanımına sunma kararının “sürpriz” olduğunu belirtmiş, Polonya’nın bunu kendileriyle önceden istişare etmediğini söylemişti.

Pentagon: “Polonya’nın Teklifini Makul Bulmadık”

Bugünkü açıklamasında Polonya’nın teklifini reddetme yönünde daha net ifadeler kullandığı gözlenen Kirby, her bir NATO üyesinin Ukrayna’ya ne gibi yardımlar sağlayabilecekleri konusunda kendi kararlarını alabileceklerini söyledi. Bununla birlikte, ABD’nin desteği olmadan herhangi bir ülkenin savaş uçağı verip veremeyeceğinin soru işareti olduğu yorumu yapılıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı bu hafta içerisinde diğer ülkeleri, Ukrayna’ya savaş uçaklarını uçurmak bir yana havaalanlarını açmalarının bile Rusya tarafından “çatışmaya dahil oldukları” şeklinde değerlendirilebileceği uyarısında bulunmuştu.

NATO nükleer güç Rusya’yla doğrudan bir çatışmaya girmek istemediğini daha önce açıklamıştı ve ABD Başkanı Joe Biden da Amerikan askerlerinin Ukrayna’ya konuşlandırılması fikrini reddetmişti. Pentagon, bunun hem kara hem hava unsurları için geçerli olduğunu belirtmişti.

ABD, Kiev’in Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması çağrısına da sıcak bakmamıştı. Askeri uzmanlar, böyle bir adımın ABD’nin Rusya’ya karşı savaşa katılması anlamına geleceğini ifade ediyor.

Pentagon, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in gelecek hafta NATO’daki muhataplarıyla temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e gideceğini açıkladı. Görüşmelerde Ukrayna krizinin damga vurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...