Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuPilot sendikaları, ABD düzenleyicisini Boeing 737 MAX için kokpit prosedürlerini iyileştirmeye çağırıyor

Pilot sendikaları, ABD düzenleyicisini Boeing 737 MAX için kokpit prosedürlerini iyileştirmeye çağırıyor

Reuters’in haberine göre, ABD’de büyük pilot sendikaları Pazartesi günü, ABD havacılık düzenleme kurulunun, pilotların uçuş sırasında ciddi şekilde dikkat dağıtıcı olabilecek hatalı bir stall uyarısını devre dışı bırakmalarına yardımcı olmak için Boeing 737 MAX için yeni kokpit prosedürleri oluşturulmasının gerektiğini açıkladı.

Hatalı bir “kumanda titreşimi- stick shaker” uyarısı hakkındaki öneri, Hava Yolu Kaptanları Birliği (ALPA) ve Müttefik Pilotlar Birliği, geçen ay ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA)tarafından önerilen 737 MAX tasarımı ve işletim değişiklikleri için 45 günlük bir kamuoyu görüşü süresi boyunca sunduğu öneriler arasındadır. 21 Eylül Pazartesi günü, yorumlar için son tarih oldu.

737 MAX değişiklikleri, FAA’nın muhtemelen yıl sonundan önce uçağın üzerindeki uçuş yasağının kaldırmasının yolunu açabilir. 737 MAX, 18 ay önce Etiyopya ve Endonezya’da 346 kişinin hayatını kaybettiği kazaların ardından dünya çapında uçuştan alınmıştı.

Her iki kazada da pilotlar, MAX’in burnunu defalarca aşağıya iten kusurlu MCAS uçuş kontrol sistemi ve kumanda çubuklarında “stick shaker” olarak bilinen hızlı ve gürültülü tıkırtıyı ve aşırı hızı içeren çoklu sesli ve görsel uyarılarla boğuştular.

Acil durumlarda pilotlar için tavsiyeler içeren teklifler, MAX’ın eğitim incelemesi için Birleşik Krallık’ta düzenleyicilerin ABD öncülüğünde yaptığı bir toplantı sırasında geldi.

FAA, MAX’ın sertifikalandırılmasından sorumluyken, Transport Canada ve Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) gibi diğer düzenleyiciler, uçağın doğrulanmasının bir parçası olarak farklı eğitim gereksinimleri ekleyebilir.

ALPA, uçuş ekiplerinin bir uyarının hatalı olduğundan emin olduktan sonra stick shaker’i durdurmak için bir devre kesiciyi belirleyip çekmesine olanak tanıyacak adımlar önerdi ve bu daha önce Transport Canada tarafından sunulan bir öneriydi.

American Airlines pilotlarını temsil eden Müttefik Pilotlar Birliği de Pazartesi günü hatalı stick shaker aktivasyonunu ve bir aşırı hız uyarısını devre dışı bırakmak için bir kontrol listesi istedi.

Sendika, FAA’nın pilotların “sorunu daha hızlı çözmelerine” yardımcı olmak için “runaway stabiliser” olarak isimlendirilen kontrol kaybıyla başa çıkmak için kontrol listesinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Diğer yorumların yanı sıra, Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu FAA’nın önerdiği değişiklikleri “olumlu ilerleme” olarak nitelendirirken, kaza kurbanlarının aileleri Boeing’in MCAS’a yaptığı değişikliklerin Uçağın temelindeki aerodinamik sorunu ele almadığını söyledi.

Bu arada, Boeing’in Muhbiri Curtis Ewbank ek koruma talep ederken, İngiliz Havayolları Pilotlar Birliği Boeing’den uçağa üçüncü bir “hücum açısı – AOA” sensörü eklemesi çağrısında bulundu.

MAX sertifikasyon sürecinde sona yaklaşılırken ilgili taraflar uçağın daha emniyetli ve sorunsuz olarak uçuşa geri dönebilmesi için en küçük detayların da dikkate alınması için önerilerini sunmaya devam ediyorlar. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi MAX jetinin ikinci kez başlatılan sertifikasyon süreci belki de bugüne kadar hiçbir uçak için uygulanmayan detaylı bir çalışmaya şahit olmaktadır. Dolayısı ile süreçte başka bir problemle karşılaşılmaması halinde cidden çok emniyetli MAX jeti gökyüzü ile tekrar buluşacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...