Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın mutlaka Donetsk Havalimanı’nı yeniden inşa edeceğini ve havalimanının kontrol kulesinde Ukrayna bayrağının dalgalanacağını söyledi.

Poroşenko: “Donetsk Havalimanı’nın kontrol kulesinde mutlaka Ukrayna bayrağı dalgalanacak”

Kiev’de  düzenlenen Donetsk Havalimanı’nı savunurken hayatını kaybeden askerleri anma töreninde konuşan Poroşenko, “Ukraynalı askerlerin Rus saldırganlara karşı koyduğu şiddetli çatışmalar ocak ayında sona erdi. Duvarlar dayanamadı. Ancak Ukraynalı askerler dayandı, yıkılmadılar ve ölümsüz şana sahip oldular. Bu yüzden de zaferi kazanan onlar oldu. “Kiborg” kelimesinde onlara karşı duyulan hayranlık vurgulanıyor!.. Donetsk’teki havalimanını yeniden inşa edeceğiz ve kontrol kulesinde, kiborgların kurşunlar ve mermiler altında tekrar tekrar göndere diktiği Ukrayna bayrağı her zaman dalgalanacak.” diye konuştu.

Tam 242 gün süren kanlı savaşın ardından 21 Ocak 2015 günü ise Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, tamamen yıkılan Donetsk Havalimanı’ndan çekilme kararı almıştı.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi 900 milyon dolar harcama yapılarak yenilenen  havalimanı adını, Donetsk doğumlu (1891-1953) 20 ‘inci yüzyılın en önemli yorumcularından biri sayılan ünlü piyanist ve besteci Sergey Prokofiev’den alıyor.

Resmi verilere göre, 26 Mayıs 2014 ile 22 Ocak 2015 tarihleri arasında Donetsk Havalimanı’nı savunurken 200’den fazla Ukraynalı asker hayatını kaybetmişti.

Gösterdikleri cesaret ve dayanıklılık için  Donetsk Havalimanı’nı savunan askerlere “Kiborglar” ismi verildi.

Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev, Donetsk Havalimanını savunan Ukraynalı askerleri konu alan “Kiborglar” adlı filmini çekmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.