Pratt & Whitney, a Raytheon Technologies (NYSE: RTX) business, today unveiled the GTF Advantage engine, the world’s most fuel-efficient and sustainable single-aisle aircraft engine.

Pratt & Whitney, Airbus A320 Neo ailesindeki uçaklar için GTF motorunun yeni bir versiyonu olan GTF Advantage’ı geliştirdi. GTF Advantage konfigürasyonu yakıt tüketimini yüzde 1 daha azaltıyor. Genel olarak, motor yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını önceki nesil motorlara kıyasla yüzde 17 oranında azaltırken devreye alındığında yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile uyumlu olacak.

Motorun yeni konfigürasyonu, hem deniz seviyesinde hem de “sıcak ve yüksek” havalimanlarında daha yüksek itiş gücü sağlıyor. Motor başına 34.000 pound’a kadar kalkış itişi ile Advantage konfigürasyonundaki GTF, A320 Neo ailesindeki en güçlü motor.  Bu özelliği daha yüksek itiş, daha geniş bir menzil ve yük sağlar ve havayolları için daha fazla varış noktası avantajı sağlıyor.

Pratt & Whitney’den yapılan açıklamaya göre, GTF Advantage konfigürasyonu, şirketin bir yıldan fazla bir süredir yer ve uçuş testleri gerçekleştirdiği tüm motor aksamında teknolojik iyileştirmeler içeriyor. Motor, Ocak 2024’ten itibaren A320 Neo Ailesi uçakları için hazır duruma gelecek. Operatörlere sorunsuz bir giriş sağlamak için bu yeni konfigürasyon, halihazırda teslim edilmiş olan motorlarla değiştirilebilecek ve A320 Neo ailesindeki uçaklar için yeni üretim standardı sağlayacak.”

A320 Neo ailesindeki Pratt & Whitney için rakip motor, CFM International’ın üretimi Leap görülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.