Quntas ve Airbus, Avustralya’daki sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) endüstrisini desteklemek için 200 milyon dolara kadar yatırım yapıyor. 

Başlangıçta beş yıllık olan ortaklık, yıllık IATA hava yolu yöneticileri toplantısı öncesinde dün Doha’da imzalandı. 

Havayollarının CO2 emisyonlarını azaltmanın bir yolu olarak SAF kullanımı artıyor. Ancak, Avustralya’da ticari ölçekli bir SAF endüstrisi bulnmuyor ve Qantas, yakıt gereksinimlerini denizaşırı ülkelerden tedarik etmek zorunda. Bu arada, Avustralya şu anda diğer ülkelerde SAF’a dönüştürülmek üzere her yıl milyonlarca ton hammadde ihraç ediyor.  

Qantas CEO’su Alan Joyce yaptığı basın açıklamasında, “Hızlı harekete geçilmezse Avustralya geride kalma riskiyle karşı karşıya, bu yatırımla, Qantas ve Airbus paramızı önümüze koyuyor ve Avustralya endüstrisinin yenilikçiliği ve yaratıcılığına bahse giriyor.”  dedi.

 Joyce’a göre Qantas ve Airbus ortaklığı, yerel olarak geliştirilen ve üretilen SAF ve hammadde girişimleri için finansman sağlayacak. İki şirket, projelerin ticari olarak uygulanabilir olması ve çevresel sürdürülebilirlik konusunda katı bir dizi kriteri karşılaması düşüncesini paylaşıyor.

Joyce sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu yatırım, Avustralya’da yerel bir biyoyakıt endüstrisinin başlamasına yardımcı olacak ve umarım hükümetlerden ve diğer işletmelerden ek yatırımları teşvik edecek ve bir bütün olarak endüstri için daha fazla ivme yaratacaktır.” 

Ayrıca Airbus,  Project Sunrise dahil olmak üzere Qantas tarafından verilen yeni uçak siparişlerinin bir parçası olarak birlikte çalışmayı kabul etti. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.